مجوز GNU General Public

هر کس مجاز است کپی و نسخه کتبی این سند مجوز را کپی و توزیع کند، اما تغییر آن مجاز نیست .

مقدمه

مجوز عمومی عمومی GNU یک مجوز آزاد برای مجوز نرم افزار و دیگر انواع کارهاست.

مجوز برای اکثر نرم افزارها و سایر کارهای عملی طراحی شده است تا آزادی خود را برای به اشتراک گذاشتن و تغییر کارها را از بین ببرید. در مقابل، مجوز عمومی عمومی GNU به منظور تضمین آزادی شما برای به اشتراک گذاشتن و تغییر تمام نسخه های یک برنامه – برای اطمینان از اینکه نرم افزار رایگان برای همه کاربران آن باقی می ماند. ما، بنیاد نرمافزار آزاد، از GNU General Public License برای اکثر نرم افزارهای ما استفاده میکنیم؛ آن را نیز به هر کار دیگری منتشر شده توسط این نویسنده توسط نویسندگان آن اعمال می شود. شما می توانید آن را به برنامه های خود اعمال کنید.

وقتی ما از نرم افزار آزاد صحبت می کنیم، ما به آزادی، نه قیمت اشاره می کنیم. مجوز عمومی عمومی ما طراحی شده است تا اطمینان حاصل کنید که شما آزادی را برای توزیع کپی از نرم افزار آزاد (و در صورت تمایل برای آنها هزینه می شود) طراحی کرده اید، کد منبع را دریافت می کنید یا می توانید آن را در صورت تمایل دریافت کنید، می توانید نرم افزار را تغییر دهید یا از قطعات آن در برنامه های رایگان جدید استفاده کنید و بدانید که می توانید این کارها را انجام دهید.

برای محافظت از حقوق شما، ما باید از دیگران جلوگیری کنیم که از شما این حقوق را رد کنند یا از شما بخواهند تسلیم حقوق شوند. بنابراین، اگر کپی نرم افزار را توزیع کنید، یا اگر شما آن را تغییر دهید، مسئولیت های خاصی دارید: مسئولیت هایی که به آزادی دیگران احترام بگذارید.

 

به عنوان مثال، اگر توزیع کپی هایی از چنین برنامه ای، به صورت رایگان یا برای هزینه، شما باید به دریافت کنندگان همان آزادی هایی را که دریافت کرده اید بفرستید. شما باید مطمئن شوید که آنها نیز کد منبع را دریافت می کنند یا می توانند دریافت کنند. و شما باید این شرایط را به آنها نشان دهید تا آنها حقوق خود را بدانند.

توسعه دهندگان که از GNU GPL استفاده می کنند از حقوق شما با دو مرحله محافظت می کنند: (1) کپی رایت بر روی نرم افزار را تأیید کنید و (2) این مجوز را به شما اجازه کپی، توزیع و / یا اصلاح آن را ارائه می دهیم.

برای حفاظت از توسعه دهندگان و نویسندگان، GPL به وضوح توضیح می دهد که هیچ گارانتی برای این نرم افزار رایگان وجود ندارد. برای کاربران و نویسندگان هر دو، GPL مستلزم آن است که نسخه های اصلاح شده به عنوان تغییر یافته علامت گذاری شوند، به طوری که مشکلات آنها به اشتباه به نویسندگان نسخه های قبلی اختصاص نخواهد یافت.

بعضی از دستگاه ها برای انکار دسترسی کاربران به نصب یا اجرای نسخه های اصلاح نرم افزاری داخل آنها طراحی شده اند، هرچند سازنده می تواند این کار را انجام دهد. این اساسا با هدف حفاظت از آزادی کاربران برای تغییر نرم افزار ناسازگار است. الگوی سیستماتیک چنین سوءاستفاده هایی در منطقه از محصولات برای افرادی که برای استفاده استفاده می کنند رخ می دهد، دقیقا جایی که بیشتر غیر قابل قبول است. بنابراین، ما این نسخه از GPL را طراحی کرده ایم تا تمرین این محصولات را ممنوع کنیم. اگر چنین مشکلی به طور قابل ملاحظه ای در دامنه های دیگر بوجود آید، آماده ارائه این بند به آن حوزه ها در نسخه های آینده GPL می باشیم، همانطور که برای حفاظت از آزادی کاربران ضروری است.

در نهایت، هر برنامه به طور مداوم توسط پتنت های نرم افزاری تهدید می شود. ایاالت متحده نباید اجازه دهد که ثبت اختراعات محدودیت توسعه و استفاده از نرم افزار را بر روی رایانه های عمومی بگذارد، اما در مواردی که ما انجام می دهیم، ما امیدواریم از خطر ویژه ای که اختراعات به یک برنامه رایگان اعمال می شود، اجتناب ناپذیر باشد. برای جلوگیری از این، GPL اطمینان حاصل می کند که اختراعات نمی توانند برای ارائه برنامه غیر آزاد استفاده شوند .

شرایط و ضوابط دقیق برای کپی، توزیع و اصلاح وجود دارد .

سوالات متداول

آیا می دانستید که سوالات متداول بخشی از پروانه ها را تشکیل می دهند؟
برای جزئیات بیشتر این متن را بخوانید .

پشتیبانی

هنوز سوالی در ذهنتان وجود دارد؟
با کارمندان پشتیبانی ما گفتگو کنید