نرم افزار ادوبی آدیشن

نرم افزار ادوبی آدیشن (Adobe Audition software) چیست و چه کاربردی دارد؟ چه ویژگی‌هایی موجب محبوبیت بالای این نرم‌افزار شده است؟ از این نرم‌افزار برای انجام چه کارهایی استفاده می‌شود؟ یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای موجود که برای ویرایش صدا و فایل‌های صوتی از آن استفاده می‌شود نرم افزار ادوبی آدیشن Adobe Audition است.

این نرم‌افزار با در اختیار داشتن مجموعه‌ای قدرتمند از ابزارها و افکت‌های گوناگون گزینه بسیار مناسبی برای ویرایش فایل‌های صوتی نظیر پادکست و کتاب‌های صوتی است. در این مثال به بررسی نرم افزار ادوبی آدیشن، کاربردهای آن در زمینه‌های گوناگون، و همچنین نسخه‌هایی که تا کنون از آن منتشر شده‌اند خواهیم پرداخت. با ما در وب سایت طرح پیچ همراه شوید.

نرم افزار ادوبی آدیشن (Adobe Audition) چیست؟

نرم افزار ادوبی آدیشن یا همان Adobe Audition یکی از بهترین نرم‌افزارهای موجود از شرکت ادوبی برای ویرایش صدا و فایل‌های صوتی است. با استفاده از این نرم‌افزار و با کمک گرفتن از ابزارهای مختلف می‌توانید در کم‌ترین زمان فایل صوتی خود را ویرایش کرده و به دلخواه خود تغییر دهید.

امروزه تولید فایل‌هایی مانند پادکست‌های متنوع ، کتاب‌های صوتی و یا فایل‌های صوتی گوناگون محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. با استفاده از نرم افزار ادوبی آدیشن می‌توانید هم تغییرات دلخواه خود را در فایل صوتی ایجاد کنید و هم افکت‌هایی جذاب را به آن اضافه کنید. از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار این است که می‌توانید با ترکیب چند لایه صدا فایل صوتی جدیدی را به وجود آورید. در ادامه بیش‌تر به بررسی نرم افزار ادوبی آدیشن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

بهترین دوره‌های رایگان گرافیک را در وب سایت طرح پیچ ببینید.

تاریخچه نرم‌افزار ادوبی آدیشن

نرم افزار ادوبی آدیشن ابتدا توسط شرکت Syntrillium Software با نام Cool Edit در حدود سال‌ 1990 ساخته شده است. پس از 13 سال، یعنی در سال 2003، با ارائه تغییرات بسیار بر روی این نرم‌افزار شرکت ادوبی آن را به همراه کتابخانه Loopology به مبلغ 16.5 دلار از این شرکت خریداری کرده و نام آن را به ادوبی آدیشن (Adobe Audition) تغییر داد. در طول سال‌های متمادی ورژن‌های گوناگونی از این نرم‌افزار منتشر شده است. در ادامه به معرفی مختصر تغییرات نرم‌افزار در هر یک از این ورژن‌ها خواهیم پرداخت.

ورژن اول ادوبی آدیشن

پس از خریداری Cool Edit توسط شرکت ادوبی در سال 2003 و تغییر نام این نرم‌افزار به ادوبی آدیشن، این نرم‌افزار در 18 آگوست 2003 منتشر شد. این نسخه اولین ورژن منتشر شده توسط شرکت ادوبی بود که ویژگی‌های خاصی افزون بر Cool Edit نداشت و تنها تعدادی از باگ‌های آن رفع شده بود. از جمله اصلاحات اعمال شده بر این نسخه می‌توان به همگام‌سازی آن با ادوبی پریمیر اشاره داشت.

ورژن دوم ادوبی آدیشن

ورژن دوم نرم افزار ادوبی آدیشن سه سال پس از خرید آن و در تاریخ 17 ژانویه سال 2006 منتشر شد. ادوبی آدیشن با این نسخه وارد بازار کاملا حرفه‌ای کارگاه صوتی دیجیتال (Digital Audio Workstation) یا به اختصار DAW شد. از جمله ویژگی‌های جدید ورژن دوم این نرم‌افزار می‌توان به پشتیبانی از ASIO، VST، ابزارهای جدید مسترینگ و همچنین یک رابط کاربری با طراحی کاملا جدید اشاره داشت.

ورژن سوم ادوبی آدیشن

سومین نسخه از نرم افزار ادوبی آدیشن در تاریخ 8 نوامبر 2007 منتشر شد. از جمله ویژگی‌های جدید در این نسخه می‌توان به پشتیبانی از VSTi، رابط کاربری جدید، افکت‌های صوتی جدید و همچنین مجموعه‌ای از loopهای رایگان اشاره داشت.

ورژن چهارم ادوبی آدیشن

نسخه چهارم نرم افزار ادوبی آدیشن كه به نام Audition CS5.5 نيز شناخته مي‌شود در تاريخ 11 آوريل 2011 منتشر شد. اين نسخه از نرم‌افزار جايگزين نرم‌افزار Adobe Soundbooth شد. حین بررسی نرم افزار ادوبی آدیشن بهتر است بدانید که يكي از برجسته‌ترين ويژگی‌های این نسخه بهبود سازگاری با ادوبی پریمیر پرو و همچنین ایجاد قابلیت‌های import و export بر مبنای OMF و XML بود. از دیگر ویژگی‌های جدید این ورژن می‌توان به اضافه شدن افکت‌های صوتی جدید، پنل تاریخچه (History) و همچنین استفاده از یک موتور صوتی جدید اشاره داشت.

ورژن پنجم ادوبی آدیشن

نسخه پنجم این نرم‌افزار که با نام Audition CS6 نیز شناخته می‌شود در تاریخ 23 آوریل 2012 انتشار یافت. برخی از ویژگی‌های این نسخه ویرایش دقیق‌تر و سریع‌تر، افکت‌های صوتی جدید، امکان پخش ویدئوهای HD، تنظیم خودکار گفتار و ویژگی‌های جدید دیگر بود.

ورژن ششم ادوبی آدیشن

نسخه ششم نرم‌افزار Adobe Audition كه در تاريخ 17 ژوئن سال 2013 منتشر شد با نام Audition CC نیز شناخته می‌شود. این نسخه اولین ورژن 64 بیتی آدیشن محسوب می‌شود. با بررسی نرم ‌افزار آدیشن سی سی علاوه بر مشاهده قابلیت‌های جدید، متوجه خواهید شد که سرعت پردازش نیز از نسخه‌های پیشین بیش‌تر است.

ورژن هفتم ادوبی آدیشن

نسخه هفتم نرم‌افزار آدیشن با نام Adobe Audition CC 2017 در ژوئن 2014 منتشر شد. از جمله ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید بسیار در این نرم‌افزار می‌توان به پشتیبانی از فرمت‌های دالبی اشاره داشت.

ورژن هشتم ادوبی آدیشن

ورژن هشتم نرم افزار ادوبی آدیشن که با نام Adobe Audition CC 2015 شناخته می‌شود در ژوئن 2015 انتشار یافت. در این نسخه قابلیتی به نرم‌افزار اضافه شد که بتوان فایل‌های ادوبی پریمیر را به صورت ویدئویی و با رزولوشن بالا و تمام افکت‌ها، بدون نیاز به رندر کردن اجرا کرد. این نسخه ویژگی‌های و تغییرات بسیار زیاد و کاربردی را به دنبال داشت. اما مهم‌ترین آن‌ها اضافه شدن قابلیت آپلود روی Soundcloud بود.

ورژن نهم ادوبی آدیشن

نسخه نهم این نرم‌افزار که با نام Adobe Audition CC 2015.2 شناخته می‌شود در ژوئن 2016 منتشر شد. یکی از ویژگی‌های بسیار کاربردی در این نرم‌افزار اضافه شدن یک پنل جدید شامل مجموعه‌ای از ابزارهای مورد نیاز برای میکس صدا بود که برای ادیتورهای تازه‌کار بسیار کاربردی بود.

ورژن دهم ادوبی آدیشن

نسخه دهم نرم‌افزار ادوبی آدیشن با نام Adobe Audition CC 2017 در نوامبر 2016 به بازار عرضه شد. یکی از ویژگی‌های کاربردی این نسخه اضافه شدن بخشی به نام Learn برای ارائه آموزش‌های تعاملی بود.

ورژن یازدهم ادوبی آدیشن

نسخه یازدهم منتشر شده از نرم افزار ادوبی آدیشن با نام Adobe Audition CC در تاریخ 18 اکتبر 2017 به بازار عرضه شد. ویژگی‌های بسیاری در این نرم‌افزار اضافه شده بود. در این نسخه پشتیبانی از صدای دالبی حذف شد. اما قابلیت import همچنان پشتیبانی می‌شود.

ورژن دوازدهم ادوبی آدیشن

نسخه دوازدهم منتشر شده از نرم افزار ادوبی آدیشن در تاریخ 17 اكتبر 2018 منتشر شد. ويژگی‌های جدید اصلی در این نسخه افکت‌های DeNoise و DeReverb بود.

ورژن سیزدهم ادوبی آدیشن

آخرین نسخه منتشر شده از این نرم‌افزار نسخه سیزدهم است که در می 2020 منتشر شد. بسیاری از باگ‌ها در این نسخه رفع شد و ویژگي‌هاي جديدي مانند Default audio device switching برای سیستم عامل macOS به آن اضافه شد.

 بررسی نرم ‌افزار آدیشن و کاربردهای آن

با بررسی نرم ‌افزار آدیشن متوجه خواهید شد که قابلیت‌‌های بسیاری در این نرم‌افزار موجب محبوبیت آن شده‌اند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم امروزه استفاده از فایل‌های صوتی نظیر پادكست‌‌ها و کتاب‌های صوتی افزایش چشم‌گيري داشته است. علاوه بر این، بسیاری از افراد برای ویرایش افکت‌های صوتی در کلیپ‌های خود به نرم‌افزار قدرتمندی مانند ادوبی آدیشن نیاز خواهند داشت. این نرم‌افزار با برخورداری از ابزارها و قابلیت‌های بسیار می‌تواند تمام نیازهای مربوط به ویرایش فایل‌های صوتی را به طور کامل برای شما برطرف کند. برخی از کاربردهای این نرم‌افزار عبارت است از:

بررسی نرم ‌افزار آدیشن در ساخت ویدئو

ارتباط کامل نرم افزار ادوبی آدیشن با ادوبی پریمیر پرو نشان‌دهنده نقش پررنگ آن در ساخت ویدئو است. این نرم‌افزار با در اختيار داشتن قابليت‌ها و افكت‌هاي گوناگون در كه ادوبي پریمیر پرو نیز یافت می‌شوند بهترین گزینه برای ساخت ویدئوهای گوناگون با افکت‌های صوتی جذاب است. برخی از ویژگی‌های ادوبی آدیشن که موجب بهبود آن برای استفاده در ساخت ویدئو می‌شوند عبارت است از Automatic Speech Alignment، Remix، و Auto-Ducking. علاوه بر این، ادوبی آدیشن از تمام فرمت‌های فایل‌های ویدئویی نیز پشتیبانی می‌کند.

ادوبی آدیشن در ساخت پادکست

همان‌طور که گفتیم تولید و استفاده از پادکست‌ها روزانه در حال افزايش است. اين مسئله خود نياز مبرم به نرم‌افزاري مناسب براي ويرايش فايل‌هاي صوتي را نشان مي‌دهد. در بررسی نرم ‌افزار آدیشن بهتر است بدانید که ادوبي آديشن يكي از بهترين گزينه‌ها براي تركيب فايل‌هاي صوتي و بهبود كيفيت آن‌ها و همچنين اعمال افكت‌هاي گوناگون براي افزايش جذابيت آن‌ها است. برخي از ویژگی‌ها و ابزارهايي كه مي‌توانند در ويرايش فايل‌هاي صوتي در این نرم‌افزار به شما كمك بسياري كنند عبارت‌اند از Multitrack mixing،Essential Sound panel ، و DeClicker effects. علاوه بر این با بررسي نرم‌افزار آديشن و استفاده از آن مي‌توانيد فايل‌هاي تصويري را نيز به پادکست خود اضافه کنید.

ادوبی آدیشن در صنعت رادیو

یکی دیگر از زمینه‌هایی که با فعالیت در آن نیاز بسیاری را به ادوبی آدیشن حس خواهید کرد صنعت رادیو است. ادوبی آدیشن سال‌ها است که به عنوان مهم‌ترین ابزار برای ویرایش فایل‌های رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله ابزارها و ویژگی‌هایی که استفاده از آن‌ها در صنعت رادیو رواج بسیاری دارد می‌توان به Automatic Loudness correction اشاره داشت.

آنچه در مقاله معرفی نرم افزار ادوبی آدیشن بیان شد

همان‌طور که در مجله آنلاین طراحی گرافیک خواندید، یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای موجود برای ویرایش صدا و فایل‌های صوتی نرم‌افزار ادوبی آدیشن است. با استفاده از ویژگی‌ها و ابزارهای قدرتمند موجود در این نرم‌افزار مي‌توانيد هر افكتي را به فايل صوتي خود اضافه كرده و آن را ويرايش كنيد. در اين مقاله به بررسی نرم ‌افزار آدیشن،‌ كاربردهاي آن و همچنين تمام نسخه‌هاي منتشر شده آن از آغاز تا كنون پرداختیم. اولین نسخه این نرم‌افزار در سال 2003 توسط شرکت ادوبی منتشر شد. آخرین ورژن آن نیز در سال 2020 منتشر شد که هم اکنون می‌توانید از آن برای ویرایش فایل‌های صوتی خود استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *