بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها

برای انتخاب بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها (The best camera for graphic work) باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ بهترین برند سازنده دوربین‌های عکاسی کدام است؟ چه فاکتورهایی در انتخاب بهترین دوربین عکاسی بی‌اهمیت هستند؟ اگر از علاقه‌مندان به هنر عکاسی هستید بهتر است بدانید که برای خرید دوربین گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به معرفی بهترین دوربین‌ها در عکاسی بپردازیم و شما را با نکاتی که در هنگام خرید دوربین باید به آن‌ها توجه داشته باشید بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما در وب سایت طرح پیچ همراه باشید.

ویژگی‌های بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها

قبل از تصمیم‌گیری برای خرید بهترین دوربین‌ها در عکاسی باید این نکته را در نظر داشته باشید که میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید، مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب دوربین عکاسی است. دوربین‌های پیشرفته و جدید قیمت بالایی دارند؛ بنابراین نمی‌توان با صرف هزینه اندک یک دوربین حرفه‌ای خریداری کرد. البته همه دوربین‌های عکاسی می‌توانند عکس‌های خانوادگی باکیفیتی را ثبت کنند؛ اما قطعا یک دوربین معمولی برای ثبت تصاویر تبلیغاتی یا عکاسی حرفه‌ای مناسب نیست.

پس باید با توجه به نیازهایتان و میزان دانشی که در زمینه عکاسی دارید، نسبت به خرید دوربین اقدام کنید. در حال حاضر برندهای زیادی وجود دارند که می‌توانید یک دوربین عکاسی با قیمت مناسب را از آن‌ها خریداری کنید؛ به همین دلیل باید با فاکتورهای مهمی که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها کمک کند، آشنایی داشته باشید.

حتما تاکنون مشخصات دوربین‌های مختلف را مشاهده کرده‌اید. این مشخصات شامل حروف و اعدادی هستند که بیان‌کننده میزان کیفیت بخش‌های مختلف دوربین عکاسی هستند. اما اگر شما سر رشته‌ای از عکاسی نداشته باشید قطعا از این نوشته‌ها چیزی متوجه نمی‌شوید. در نظر داشته باشید که فقط برخی از مشخصات فنی دوربین‌ها اهمیت دارند؛ بنابراین شما نباید بر اساس فاکتورهای کم اهمیت، برای خرید دوربین عکاسی مبلغ زیادی را پرداخت کنید. در ادامه به بررسی فاکتورهای مهم برای خرید بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها خواهیم پرداخت.

بهترین دوره‌های رایگان گرافیک را در وب سایت طرح پیچ ببینید.

1.      مگاپیکسل

مگاپیکسل یک واحد اندازه‌گیری برای تعیین رزولوشن یا وضوح تصویر در دوربین عکاسی است. این واحد اندازه‌گیری به شما نشان می‌دهد که دقت حسگر دوربین چقدر است. تعداد پیکسل‌های بیشتر نشان‌دهنده دقت بالای تصویر است. پس این نکته را در نظر داشته باشید که مگاپیکسل تاثیری در کیفیت تصویر ندارد بلکه اندازه حسگر در افزایش یا کاهش کیفیت تصویر نقش مهمی را ایفا می‌کند. تنها زمانی میزان مگاپیکسل دوربین عکاسی اهمیت دارد که شما بخواهید عکس‌هایتان را در ابعاد بسیار بزرگ چاپ کنید، در غیر این صورت با دوربین بیست مگاپیکسلی نیز به راحتی می‌توانید یک عکس ۱۲×۱۸ بسیار با کیفیت داشته باشید؛ پس پولتان را برای خرید دوربین عکاسی با تعداد پیکسل‌های بالا هدر ندهید.

2.     اندازه سنسورهای بهترین دوربین‌ها در عکاسی

یکی از فاکتورهای مهمی که باید هنگام خرید دوربین عکاسی به آن توجه داشته باشید، اندازه سنسور دوربین است؛ زیرا هر چه سنسور دوربین عکاسی بزرگتر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود. سنسور محلی است که تصویر در آن شکل می‌گیرد به همین دلیل هر چه سنسور بزرگتر باشد نور بیشتری را جمع می‌کند و تصویر نهایی کیفیت بالاتری خواهد داشت. همچنین با استفاده از دوربین‌هایی که سنسور بزرگ‌تری دارند می‌توانید در زمان اندکی تصاویر بیشتری را عکاسی کنید. دلیل افزایش سرعت در عکاسی، کاهش مدت زمان باز شدن شاتر در دوربین‌هایی با سنسور بزرگتر است.

3.     لنز دوربین

دوربین‌ها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد. دوربین‌هایی که لنزهای قابل تعویض دارند و دوربین‌هایی که لنز به بدنه آن‌ها متصل است و نمی‌توان آن را تعویض کرد. دوربین‌هایی که لنزهای قابل تعویض دارند برای افرادی مناسب هستند که به صورت حرفه‌ای عکاسی می‌کنند در غیر این صورت دوربین‌های معمولی برای عکاسی در سفر و دورهمی‌های خانوادگی کفایت می‌کند. دوربین‌هایی که بزرگنمایی اپتیکال مناسبی دارند می‌توانند اکثر نیازهای شما را برطرف کنند. همچنین اگر قصد ندارید برای دوربین عکاسیتان در آینده لنزهای دیگری بخرید، بهتر است دوربینی را خریداری کنید که لنز به بدنه آن متصل است؛ اما اگر از علاقمندان به عکاسی حرفه‌ای هستید و می‌خواهید برای خرید ابزار و تجهیزات عکاسی هزینه کنید، خرید دوربین‌هایی با لنزهای قابل تعویض را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

4.     کیفیت و طراحی بدنه دوربین عکاسی

دوربین عکاسی را در دستانتان بگیرید تا متوجه شوید که آیا کار کردن با آن برای شما راحت است یا خیر. این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا اگر با دوربینی احساس راحتی نداشته باشید، قطعا نمی‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. اندازه، وزن و محل قرار گرفتن دکمه‌های دوربین عکاسی اهمیت زیادی دارد. اگر علاقه‌مند به عکاسی از طبیعت هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم دوربین‌هایی را انتخاب کنید که سبک باشند؛ زیرا حمل ‌و نقل دوربین‌های سنگین دشوار است اما اگر دوربین عکاسی را برای کار در آتلیه می‌خواهید، وزن و اندازه دوربین اهمیت چندانی ندارد.

5.     قدرت فوکوس دوربین عکاسی

فوکوس دوربین یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها است . برای عکاسی از سوژه مورد نظرتان شما باید بر روی آن فوکوس کنید. برای این کار کافیست دکمه شاتر را مقداری فشار دهید و بر روی سوژه موردنظرتان در داخل کادر دوربین تمرکز کنید. بهتر است بدانید که اگر در عکاسی به فوکوس توجه نداشته باشید، حتی بهترین شات‌ها نیز خراب می‌شوند به همین دلیل شما باید در هنگام خرید دوربین عکاسی عملکرد فوکوس خودکار دوربین را با دقت بررسی کنید؛ اما چگونه می‌توان فوکوس دوربین را آزمایش کرد؟ برای این کار باید دوربین را در دست بگیرید و از سوژه‌های مختلفی در فاصله‌های دور و نزدیک عکاسی کنید. اگر سرعت فوکوس دوربین کند باشد یعنی این دوربین عکاسی مناسب نیست.

به چه فاکتورهایی در هنگام خرید دوربین عکاسی نباید توجه کرد؟

برخی از ویژگی‌های دوربین‌های عکاسی اهمیت زیادی ندارند بنابراین بهتر است برای خرید بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها به این ویژگی‌ها توجهی نداشته باشید و هزینه اضافی بابت دوربین‌هایی که دارای ویژگی‌های زیر هستند، پرداخت نکنید.

  • عکاسی پاناروما: به کمک این ویژگی می‌توانید چندین تصویر در قاب‌های کنار هم بگیرید تا خروجی نهایی کار شما یک عکس پاناروما شود.
  • لرزشگیر: این قابلت در دوربین‌های عکاسی باعث می‌شود که عکس‌های شما به خاطر لرزش دستتان دچار افت کیفیت نشوند. به این نکته توجه داشته باشید که لرزشگیرهای اپتیکال کیفیت بهتری نسبت به لرزشگیرهای دیجیتالی دارند. لرزشگیرهای اپتیکال در بدنه یا درداخل لنز دوربین عکاسی قرار دارند.
  • قابلیت ضبط ویدئو: در حال حاضر تمام دوربین‌های عکاسی جدید قابلیت فیلمبرداری نیز دارند اما اگر می‌خواهید با استفاده از دوربین‌های عکاسی فیلم‌برداری حرفه‌ای نیز انجام بدهید، باید دوربین‌های پیشرفته‌تری را خریداری کنید.
  • فریم ریت: به تعداد عکس‌هایی که دوربین می‌تواند در هر ثانیه ثبت کند، فریم ریت می‌گویند. دوربین‌هایی که فریم ریت بالایی دارند برای عکاسان خبری مناسب هستند. به عنوان مثال به کمک این ویژگی می‌توان صحنه‌های جذابی از مسابقات فوتبال را عکاسی کرد.
  • اتصال بی‌سیم: قابلیت اتصال بی‌سیم در بسیاری از دوربین‌های عکاسی وجود دارد. به کمک این ویژگی می‌توانید به راحتی عکس‌هایتان را از دوربین به گوشی موبایلتان منتقل کنید. جالب است بدانید که با نصب برخی از نرم‌افزارها بر روی گوشی موبایلتان می‌توانید دوربین عکاسی خود را از راه دور کنترل کنید.

معرفی تعدادی از بهترین دوربین‌ها در عکاسی

در این بخش به معرفی ویژگی‌های تعدادی از دوربین‌های باکیفیت و پرطرفدار موجود در بازار می‌پردازیم که اگر قصد خرید دوربین دارید با کمک این اطلاعات به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید این است که حتما از مراجع و نمایندگی‌های معتبر خرید کنید و نسبت به گارانتی و یا خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنید.

نیکون D850

این دوربین دارای سنسور فول فریم است و قابلیت فوکوس خودکار 151 نقطه‌ای دارد. با استفاده از این مدل دوربین نیکون می‌توان در هر ثانیه نه فریم عکاسی کرد. همچنین امکان فیلم‌برداری 4K نیز اگر دیگر قابلیت‌های دوربین نیکون D850 است. این مدل دوربین عکاسی از برند نیکون کیفیت بسیار بالایی دارد و می‌توان با آن فیلمبرداری حرفه‌ای نیز انجام داد. با این حال وزن زیاد دوربین و قیمت بسیار بالای آن از ویژگی‌های منفی دوربین نیکون D850 محسوب می‌شود.

نیکون D810

دوربین نیکون D810 یکی از بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها است که سنسور فول فریم دارد. این دوربین دارای یکی از بهترین سیستم‌های فوکوس با قابلیت تعقیب سوژه است با این حال در نور کم به خوبی سایر دوربین‌های هم رده‌اش کارایی ندارد. همچنین این مدل دوربین از برند نیکون به عنوان یک دوربین حرفه‌ای قیمت نسبتا مناسبی دارد. از نظر طراحی بدنه بسیار ایده آل است و با اینکه جزو دوربین‌های قدیمی کمپانی نیکون محسوب می‌شود اما همچنان یک رقیب قدرتمند در این رنج قیمتی به حساب می‌آید.

کانن EOS 80D

این دوربین دارای صفحه نمایشی سه اینچی با رزولوشن 24 مگا پیکسلی است که می‌توان با استفاده از آن در هر ثانیه هفت فریم عکاسی کرد. دوربین کانن EOS 80D قابلیت فوکوس دقیق و فیلم‌برداری دارد. همچنین کیفیت عکس‌های ثبت شده توسط آن بسیار بالا است. از ویژگی‌های منفی این مدل از دوربین عکاسی برند کانن می‌توان به داشتن محدودیت در حداکثر رزولوشن فیلم‌برداری اشاره کرد. دوربین کانن EOS 80D جزو دوربین‌های عکاسی رده متوسط است که با لنزهای سری STM کانن نیز هماهنگی دارد. دارا بودن جک هدفون و میکروفن، این دوربین عکاسی را به یک دوربین فیلم‌برداری نسبتا با کیفیت تبدیل کرده است البته نمی‌توان با آن به صورت 4K فیلم‌برداری کرد.

سونی a7Rlll

دوربین سونی a7Rlll رزولوشنی 42 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار هیبریدی 425 نقطه‌ای که دارد یکی‌دیگر از بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها به شمار می‌رود. ظاهر این مدل از دوربین سونی بسیار شبیه دوربین Alpha a7R II است. با استفاده از این مدل دوربین می‌توان در هر ثانیه ده فریم عکاسی کرد. همچنین امکان فیلم‌برداری با کیفیت 4K از دیگر ویژگی‌های این دوربین باکیفیت است.

جمع بندی مقاله بهترین دوربین عکاسی برای گرافیک کارها

از این که در مقاله مجله آنلاین طراحی گرافیک همراه ما بودید سپاس گذاریم.

5/5 - (2 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *