بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها

یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش از ارائه فیلم باید بدان توجه داشت تدوین پلان‌ها و سکانس‌های فیلم است. با تدوین پلان‌ها و صحنه‌های فیلم می‌توان ارتباطی منطقی میان تمام صحنه‌ها ایجاد کرده و در افكت‌ها و زمان‌‌بندي‌ها تغييرهاي دلخواه را لحاظ كرد. البته نرم‌افزارهاي بسيار گوناگوني در اين زمينه موجود هستند كه مي‌توانيد بر اساس نياز خود از هر يك از آن‌ها استفاده كنيد. در اين مقاله به معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارهادر سیستم‌ عامل‌های مختلف خواهیم پرداخت. با وب سایت طرح پیچ همراه شوید.

تدوین فیلم به چه معناست؟

بهتر است پیش از آن که به سراغ معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها برویم، درباره معنا و مفهوم تدوین فیلم و وظایف تدوین‌گر صحبت کنیم. تدوین به طور خلاصه به معنای قرار دادن عناصر روایی در ارتباط با یکدیگر است. این عناصر روایی می‌توانند از هر نوعی نظیر صوتی، تصویری یا تغییر در زمان باشند. تدوین از جمله مراحل آخر فیلم‌سازی است.

در واقع با بهره گرفتن از هنر تدوین می‌توانید تمام عناصر موجود در ذهن و تخیل خود را در صحنه‌های گوناگون فیلم قرار داده و صداها را نیز با صحنه‌ها هماهنگ کنید. تدوین‌گر نیز شخصی است که با استفاده از نرم‌افزارهای تدوین فیلم کار ویرایش صحنه‌ها و سکانس‌های فیلم را انجام می‌دهد. در ادامه به توضیح مراحل تدوین فیلم و همچنین معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها خواهیم پرداخت.

مراحل تدوین فیلم

مراحلی که تدوين‌گر برای تدوین فیلم پشت سر می‌گذارد عبارت‌انداز:

 • اسمبلی (assembly):

در این مرحله شخص تدوین‌گر با توجه به فیلم‌نامه نوشته شده و یادداشت‌های مربوطه، به جهت برقراری نظم میان نماها تمام پلان‌ها را از اول تا آخر به ترتیب شماره صحنه و سکانس شماره‌بندی می‌کند. این مرحله ابتدایی‌ترین مرحله تدوین فیلم است که در آن هیچ حذفی صورت نمی‌پذیرد.

 • راف کات (rough cut):

مرحله راف کات اولین مرحله‌ای است که در آن تعدادی از صحنه‌ها و سکانس‌هاي فيلم حذف مي‌شوند. همان‌طور كه ممكن است بدانيد اغلب به هنگام فيلم‌برداري بيش‌تر از آن چيزي كه به آن نياز است فيلم‌برداری خواهد شد. هدف از این کار این است که تدوین‌گر بتواند به راحتی صحنه‌ها و لحظه‌های مناسب را برای مخاطبان انتخاب کند. در مرحله راف کات تدوین‌گر با مشاهده فیلم‌برداری‌های انجام شده، بهترین و مناسب‌ترین سکانس‌ها را انتخاب و جدا می‌کند. اما همچنان این سکانس‌ها با یکدیگر پیوند نخورده‌اند.

 • فاین کات (fine cut):

در مرحله‌ی آخر تدوین، تدوین‌گر تصمیم نهایی خود را درباره نقطه دقیق برش و اتصال پلان‌ها و صحنه‌ها به یکدیگر خواهد گرفت. تدوین‌گر با توجه به زمان و مکان و داستان فیلم پلان‌های مناسب و مورد نیاز را انتخاب کرده و با برش دادن صحنه‌های مورد نیاز، آن‌ها را با ترتیبی منطقی و هوشمندانه به یکدیگر متصل می‌کند. پس از انجام این مرحله کار تدوین فیلم به پایان رسیده و محصول نهایی آماده‌ی ارائه برای تماشاکنندگان است.

معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها

حال که درباره معنا و مفهوم تدوین در صنعت فیلم‌سازی و همچنین مراحل تدوین دانستیم، می‌خواهیم به معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها بپردازیم. اگر با بهترین نرم‌افزارهای تدوین فیلم و کلیپ آشنایی داشته باشید می‌توانید در مواقع لزوم از این ابزار استفاده کرده و نتیجه دلخواه خود را از فیلم‌برداری بگیرید. برخی از بهترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای تدوین فیلم عبارت‌انداز:

1.     ادوبی پریمیر (Adobe Premiere Pro CC)

نرم‌افزار پریمیر یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای شرکت ادوبی است. این نرم‌افزار ابزاری قدرتمند برای ویرایش و تدوین فیلم و کلیپ است. بسیاری از فیلم‌ها و کلیپ‌هایی که امروزه با کیفیت بالا مشاهده می‌كنيم با استفاده از همين نرم‌افزار تدوين و ويرايش شده‌اند. یکی از محبوب‌ترین فیلم‌هایی که به وسیله این نرم‌افزار تدوین شده است.

فیلم Monsters است. اگر بخواهید کار با این نرم‌افزار را یاد بگیرید، می‌توانید با تمرین کردن روزانه به طول 3 ساعت در حدود 2 ماه از سطح مقدماتی تا پیشرفته را فرا بگیرید. ویژگی‌های بسیاری هستند که نرم‌افزار ادوبی پریمیر را به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای ویرایش مبدل کرده‌اند. برخی از مزایای این نرم‌افزار عبارت‌انداز:

 • پشتیبانی از شمار بسیاری از فرمت‌های فیلم
 • پشتیبانی از شمار بسیاری از فرمت‌های صوتی
 • پشتیبانی از شمار بسیاری از فرمت‌های تصویری
 • وجود امکان درجه‌بندی رنگ‌ها
 • وجود جدول زمانی طراحی
 • امکان مدیریت رسانه‌های بهبود یافته

2.     کورل استودیو (Corel VideoSudio)

پس از معرفی نرم‌افزار ادوبی پریمیر تقریبا غیر ممکن است که نامی از نرم‌افزار محبوب و قدرتمند کورل استودیو نبریم. یکی از مزیت‌های استفاده از کورل استودیو نسبت به ادوبی پریمیر در این است که کورل استودیو محیط کاربردی ساده‌تری دارد و به همین دلیل می‌توانید راحت‌تر با این نرم‌افزار کار کرده و فیلم‌های خود را ویرایش کنید. اگر قصد دارید سطح مقدماتی تا پیشرفته این نرم‌افزار را به طور کامل بیاموزید، می‌توانید با صرف روزانه 3 ساعت وقت، در عرض دو ماه به هدف خود برسید. برخی از ویژگی‌هایی که موجب محبوبیت استفاده از نرم‌افزار کورل استودیو می‌شوند عبارت‌انداز:

 • دسترسی آسان به انواع ابزارهای متنوع
 • سازگاری با نسخه‌های گوناگون مکینتاش و ویندوز
 • پشتیبانی از فرمت‌هاي رايج فيلم
 • عدم محدوديت در استفاده از هر گونه سخت‌افزار

3.     اپل فاینال کات (Apple Final Cut Pro X)

برای معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها می‌توان اپل فاینال کات را نام برد که یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تدوین و ویرایش فیلم در سیستم عامل مکینتاش است. این نرم‌افزار همواره از طرف شرکت اپل در حال بروزرسانی است. نرم‌افزار کات پرو ابتدا در سال 2011 منتشر شد، اما با وجود انتقادهای بسیار از سوی هواداران هر ساله خود را ارتقا داده و قابلیت‌های خود را افزایش داد.

یکی از پررنگ‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار محیط کاربری بسیار ساده و جذاب آن است. قابلیت‌های بسیار این نرم‌افزار مانند ویرایش صدا، اصلاح رنگ و افکت‌های صوتی و تصویری موجب افزایش محبوبیت این نرم‌افزار شده است. البته باید بگوییم که همچنان این قابلیت‌ها به پای نرم‌افزار ادوبی پریمیر نخواهند رسید. در واقع برخورداری از قابلیت‌های کم‌تر از ادوبی پریمیر و همچنین اجرا تنها در سیستم‌ عامل‌های macOS از نقطه ضعف‌های این نرم‌افزار است.

بهترین دوره‌های رایگان گرافیک را در وب سایت طرح پیچ ببینید

4.     داوینچی ریزالو (DaVinci Resolve)

نرم‌افزار داوینچی ریزالو توسط شرکت Black magic design در 15 نسخه تولید شد. برای استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید از سیستم‌ عامل‌های ویندوز، لینوکس و همچنین مکینتاش بهره ببرید. اگر نیازی به تدوین فوق حرفه‌ای فیلم‌های خود ندارید، می‌توانید نسخه رایگان این نرم‌افزار را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

از دیگر تولیدات کمپانی black magic design نرم‌افزار fusion استودیو است که اکنون از طریق برنامه‌ي تدوین فیلم DaVinci Resolve‌ نيز قابل دسترسي خواهد بود. از ديگر قابليت‌هاي اين برنامه مي‌توان به ابزار Fairlight اشاره داشت كه مي‌توانید به وسیله آن صداها را به صورتی حرفه‌ای ویرایش کنید. برخی از ویژگی‌های محبوب در این برنامه عبارت‌انداز:

 • وجود افکت‌های متعدد و متنوع
 • محیط کاری جذاب و حرفه‌اي
 • امكان ساخت منوهاي ساده اما كاربردي براي ويدئو دي وي دي
 • پشتیبانی از صدای دالبی دیجیتال

5.     لایت ورکس (Lightworkes)

امکان ندارد که در میان معرفی بهترین نرم‌ افزارهای تدوین فیلم به نرم‌افزار lightworkes اشاره‌اي نداشته باشيم. براي استفاده از اين نرم‌افزار مي‌توانيد هم نسخه رايگان و هم نسخه پولی را تهیه کنید. البته باید بگوییم که نسخه رایگان چندان تفاوتی با نسخه پولی نخواهد داشت. تنها فرق بزرگ میان این دو نسخه در این است که با استفاده از ورژن رایگان نمی‌توانید بیش‌ از رزولوشن 720p خروجی بگیرید.

یکی از معروف‌ترین فیلم‌هایی که به وسیله این نرم‌افزار ساخته شده است فیلم گرگ وال استریت است. نرم‌افزار Lightworkes نرم‌افزاری بسیار قدرتمند است که می‌تواند به تمام نیازهای شما در زمینه ویرایش فیلم و کلیپ پاسخ دهد. علاوه بر این، تسلط بر این نرم‌افزار و استفاده از آن زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت. برخی از ویژگی‌های محبوب این نرم‌افزار عبارت‌انداز:

 • وجود قابلیت پشتیبان‌گیری
 • رابط کاربری بسیار ساده
 • پشتیبانی از تمام دوربین‌های محبوب فیلم‌برداری
 • امکان خروجی گرفتن برای محیط‌هایی مانند یوتیوب
 • امکان استفاده در سیستم‌ عامل‌های ویندوز، مکینتاش، و لینوکس

6.     اپل آی‌مووی (Apple iMovie)

مورد بعدی معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها، نرم‌افزار Apple iMovie است که یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تدوین فیلم برای افراد مبتدی است که قصد انجام تدوین‌های حرفه‌ای را ندارند. رابط کاربری این نرم‌افزار ساده و جذاب بوده و از ابزارهاي متنوع و كاربردي بهره مي‌برد. نرم‌افزار Apple iMovie برنامه‌اي كاملا رايگان است. از ويژگی‌های مثبت این نرم‌افزار می‌توان به پشتیبانی آن از رزولوشن 4k اشاره داشت.

البته که استفاده از این نرم‌افزار بسیار ساده و راحت است، اما رابط کاربری بسیار ساده و فقدان برخی مشخصه‌ها موجب بیش از حد ساده‌ بودن این نرم‌افزار و مناسب نبودن آن برای کارهای حرفه‌اي مي‌شود. اما در هر صورت اگر علاقه دارید که بر روی فیلم‌های خود موسیقی بگذارید و یا فیلم‌هایی که با آیفون خود می‌گیرید را ویرایش کنید، استفاده از نرم‌افزار Apple iMovie‌ يكي از بهترين گزينه‌هاي موجود است.

آنچه در مقاله بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها بیان شد

همان‌طور كه در مجله آنلاین طراحی گرافیک خواندید، یکی از لازمه‌ها پس از پایان فیلم‌برداری تدوین سکانس‌ها و پلان‌های فیلم‌برداری شده است. با تدوین صحنه‌ها می‌توانید افکت‌های دلخواه را به آن‌ها اضافه کرده و در زمان‌بندی‌های موجود در تصاویر و صداها تغییر ایجاد کنید. در این مقاله به معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو برای گرافیک کارها پرداخته و ویژگی‌های برجسته هر یک را بازگو کردیم. برای تدوین فیلم‌های خود به صورت کاملا حرفه‌ای می‌توانید از برنامه‌های ادوبی پریمیر، کورل استودیو، اپل فاینال کات و دیگر نرم‌افزارهای نام برده شده در این مقاله استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *