چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال (digital print) چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چاپ دیجیتال چیست؟ صحبت کنیم و به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید برای ارتقا دادن سطح کیفی کار خود از روش‌های جدید و تکنولوژی روز استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید برای پیشرفت کردن باید سطح سواد کاری و سواد تبلیغاتی خود را بالا ببرید؛ در این صورت است که می‌توانید با توجه و تکیه بر دانش خود حرفی برای گفتن در این بازار رقابتی داشته باشید. ما سعی کرده‎‌ایم تمام نکات مهم را برای شما اینجا گردآوری کنیم تا بتوانید با صرف وقتی اندک برای خود سرمایه‌گذاری کرده و همه چیز را در مورد چاپ دیجیتال بدانید.

چگونه چاپ دیجیتال باعث رشد در حرفه‎‌ی شما می‌شود و چه نقشی در تبلیغات دارد؟ شما با توجه به اطلاعاتی که کسب می‌کنید  می‌توانید حتی به این عرصه به عنوان شغل خود ورود کنید. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز خود را با این مقاله بالا ببرید. با ما در وب سایت طرح پیچ همراه باشید.

چاپ دیجیتال چیست؟

همانطور که از اسم آن نیز پیداست، چاپ دیجیتال یعنی چاپ کردن تصاویر دیجیتال توسط دستگاه چاپ دیجیتال. خب این دستگاه چگونه کار می‌کند؟ این دستگاه به یک کامپیوتری متصل می‌شود و سپس کامپیوتر شروع می‌کند به دادن تصاویر دیجیتال به دستگاه چاپ. پس از آن دستگاه شروع به چاپ کردن داده‎‌ها می‌کند. بنابراین زمانی می‌توان به یک دستگاه، دستگاه چاپ دیجیتال گفت که مستقیم به طور دیجیتال اطلاعات را دریافت کرده و چاپ کند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های متفاوتی برای چاپ دیجیتال داریم.

از جمله چاپ لیزری، پرینتر جوهرافشان و… چاپ دیجیتال معمولا در تیراژه‌های پایین انجام می‌شود ولی دارای کیفیت بسیار بالاتری است. از لحاظ قیمتی نیز قیمت بالاتری نسبت به روش‌های سنتی چاپ مانند افست دارد. همان‌طور که می‌دانید این دستگاه امکان چاپ سریع را برای مردم فراهم کرده است و حتی امکان تغییر محتوا در هر برگ چاپی نیز امکان پذیر است.

تفاوت چاپ دیجیتال با افست در چیست؟

همان‌طور که در عنوان قبل اشاره کردیم، هزینه‌ی چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست بیشتر است؛ حال ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چاپ افست چیست؟ در اینجا توضیحی مختصر جهت آشنایی شما می‌دهیم تا بدانید که این دو چه تفاوت هایی باهم دارند. ما در چاپ افست، هم برای تهیه فیلم و هم زینک از فناوری دیجیتال استفاده می‌کنیم؛ اما این‌‌ یک رابط غیر مستقیم است و به صورت غیر مستقیم به افست متصل می‌شود. ولی در چاپ دیجیتال سرعت چاپ به دلیل حذف مراحل قبل ازچاپ (لیتوگرافی) بالا می‌رود. همچنین از کیفیت بسیار بهتری نیز برخودار است و در نیروی انسانی هم بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

روش‌های چاپ دیجیتال

در این قسمت از مقاله‌ی چاپ دیجیتال چیست؟ درمورد روش‌های چاپ دیجیتال نیز با شما صحبت می‌کنیم که در این تقسیم‌بندی به دو معیار کلی می‌توان اشاره کرد. چاپ دیجیتال براساس نحوه‌ی کار و براساس ابعاد به دو دسته تقسیم می‌شود که در ادامه با تفاوت این دوگروه آشنا می‌شوید.

بر اساس نحوه‌ی کار

  • روش دیجیتالی نوری یا پرتوی: در این حالت بر روی کاغذهای حساس به نور متن مورد نظر توسط شعاع‌های نوری چاپ می‌شود که نیاز به دو مرحله چاپ و ظهور دارد.
  • چاپ دیجیتالی به نام الکتروفتوگرافی: که از انواع جوهرهای مایع و یا مرکب (جامد) پودری (تونر) استفاده می‌شود.
  • چاپ مارکرهای لیزری: در اینجا سطوحی که قرار است در چاپ استفاده شوند باید به حرارت حساس باشند. حرارت ناشی از لیزر با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی می‌توانند بر سطوح کاغذ فرآیند چاپ را انجام دهند.
  • چاپ دیجیتال تصعید رنگ: در این روش سرعت و کیفیت بسیار بالا بوده و بر روی سلفونی مواد رنگی‌‌ای قرار داده می‌شود و سپس پرتوهای گوناگونی از قبیل لیزر و ماتریس حرارتی بر روی نوارهای سلفون بخار رنگ را روی سطوح مورد نظر چاپ می‌کنند.

بر اساس ابعاد

در این قسمت به 3 مورد اشاره می‌کنیم و برایتان توضیح خواهیم داد که در این 3 مورد چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

  • چاپ با فرمت متوسط: این نوع چاپ برای چاپ بروشور، کارت ویزیت، کاتولوگ‌ها، لیبل‌ها، عکس و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از فرمت‌های مختلفی مثل تونری، نوری و جوهر افشان استفاده می‌کنند که در سایزهای33*48 سانتی‌متر در برگ‌های A3 می‌باشد.
  • چاپ با فرمت بزرگ: این نوع چاپ هم برای برای پوسترهایی تا عرض 150 سانتی‌متر و هم مصرف‌های داخلی کاربرد دارد. از فرمت های تونری، نوری و جوهر افشان استفاده می‌شود. ابعاد چاپ در برگه‌های A3  با عرض 150 سانتی‌متر می‌باشد.
  • چاپ با فرمت عریض: این نوع چاپ به دلیل مقاومت بالایی که دارد بیشتر برای مصارف باز مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای ابعاد 150*500 است.

تعرفه‌ی چاپ دیجیتال به چه صورت می‌باشد؟

در ادامه‌ی اینکه چاپ دیجیتال چیست به تعرفه‌ی چاپ دیجیتال می‌پردازیم که این مورد بستگی به نوع کاغذ، رنگی یا سیاه سفید بودن کاغذ و تعداد تیراژ برای چاپ دارد. ممکن است چاپ در کاغذهای گلاسه انجام شود که قیمت بیشتری خواهد داشت نسبت به زمانی که قرار است در کاغذ تحریر انجام شود. به همان نسبت هرچه وزن کاغذ گلاسه بیشتر شود، قیمت کاغذ هم بالا می‎‌رود.

چاپ در لیبل و کتان هم قیمت بیشتری دارد و در مورد رنگی یا سیاه سفید بودن چاپ هم، چاپ رنگی قیمت بیشتری را نسبت به چاپ سیاه سفید در بر خواهد داشت. اگر قصد داشته دارید از چاپ دو رو استفاده کنید، یادتان باشد که باید 2 برابر هزینه کنید. همچنین هزینه چاپ در برگه‌های A3  از A4   بیشتر خواهد بود.

همه چیز در رابطه با خدمات چاپ دیجیتال

یکی از موارد که خدمات خوبی به مشتری می‌دهد این است که مشتریان می‌توانند طرحی را به سلیقه خود به مراکز چاپخانه تحویل دهند؛  حتی اگر در میانه‌ی انجام این کار مشتری قصد کند مطلب را تغییر دهد می‌تواند تغییرات را اعمال کند. مراکز چاپ دارای دستگاه‌هایی مجهز به نام زیراکس و دارای واحدی به‌نام پذیرش هستند که تمام سفارشات را ثبت می‌کنند و برای دیزاین سفارشات هم از واحد طراحی و گرافیک خود کمک می‌گیرند تا بتوانند رضایت مشتریان خود را جلب کنند.  پس شما با توجه به این امکاناتی که فراهم شده است می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه‌ی خود از خدمات چاپ دیجیتال استفاده کنید و باعث سهولت کار خود بشوید.

1.     چاپ اطلاعات متغیر

در قسمت قبل هم به این مزیت‌ چاپ دیجیتال اشاره کردیم که می‌توانید در اواسط کار نیز متن را تغییر داده یا مطالبی را از آن کم  یا به آن اضافه کنید. طبیعتا فراهم آمدن چنین امکانی باعث رضایت بیشتر در مشتریان می‌شود و حتی امکان اصلاح متن را برای شما فراهم می‌کند.

2.     سفارشی ساختن

همانطور که گفته شد در بحث اینکه چاپ دیجیتال چیست به این موضوع اشاره کردیم که این نوع چاپ دارای خدماتی است که در نوع سفارشی کردن شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود، کار را سفارش دهید. به عنوان مثال تصور کنید می‌خواهید هدیه‌ای برای شخص مورد نظر خود تهیه کنید؛ می‌توانید طبق سلیقه و علایق شخص، سفارش خود را در چاپخانه مورد نظر خود به ثبت برسانید.

3.     مدت زمان و آماده سازی کوتاه

خیلی خوب است که شما بتوانید در کمترین زمان به تعداد بالایی از تیراژه‌های مورد نظر خود دست پیدا کنید. امروزه همه ما در پی این هستیم تا راهی را بیابیم که در کمترین زمان با بالاترین کیفیت کارمان انجام شود؛ بنابراین چاپ دیجیتال بسیار انتخاب مناسبی است برای عزیزانی که در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنند.

چاپ دیجیتال و تبلیغات

چاپ دیجیتال می‌تواند حتی در عرصه‌ی تبلیغات مفید واقع شود و افراد زیادی همه ساله به تبلیغات روی می‌آورند و چاپ دیجیتال به دلایلی همچون آماده سازی در سرعت بالا، کیفیتی ایده‌آل، امکاناتی همچون تغییر متن در چاپ و … سبب شده است تا طرفداران خاص خود را داشته باشد و تاثیر خوبی برروی حوزه‌ی تبلیغات بگذارد.

بهترین ویدئوهای آموزشی طراحی گرافیک را در طرح پیچ ببینید.

آنچه در مقاله چاپ دیجیتال بیان شد

ما سعی کردیم در مقاله‌ی چاپ دیجیتال چیست از مجله خبری طراحی گرافیکی طرح پیچ شما را تا حد امکان با این موضوع آشنا کنیم تا شما بتوانید با دید بازتری به این موضوع نگاه کنید. در این مقاله به بخش‌های مهمی اشاره کردیم تا شما بدانید که در چاپ دیجیتال چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و به چه روندی پیش می‌رود. حال به جمع‌بندی این مقاله می‌پردازیم؛ مبحث‌های گفته شده به این ترتیب بود که ابتدا اشاره‌ای به این که اصلا چاپ دیجیتال چیست کردیم و بعد مراحل آن را برایتان آوردیم. پس از آن تفاوت چاپ دیجیتال با افست و روش‌های چاپ دیجیتال را بررسی کردیم.

در عنوان‌های بعدی در مورد تعرفه‌ها که به چه صورتی محاسبه می‌شود صحبت کردیم و شرح دادیم که چاپ دیجیتال چگونه خدماتی را دارا است. همان‌طور که گفتیم سه نوع خدمات را می‌توان از این نوع چاپ انتظار داشت از جمله: تغییر محتوا، سفارشی ساختن، مدت زمان و آماده سازی کوتاه. و در انتها هم از تاثیر خوب چاپ دیجیتال بر حوزه‎‌ی تبلیغاتی برایتان گفتیم. امیدواریم که این مطالب برای شما آموزنده و سودمند بوده باشد و توانسته باشیم به خوبی برای شما عزیزان شرح درستی از چاپ دیجیتال را گفته باشیم .

5/5 - (1 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *