جنس بسته بندی

جنس بسته بندی منظور همان متریال و ماده اولیه‌ای است که بسته بندی از آن ساخته می‌شود. متریال بسته بندی می‌تواند از جنس‌های گوناگونی باشد، وابسته به آن که بسته بندی برای چه محصولی باشد، نوع جنس بسته بندی می‌تواند متفاوت باشد. شرکت‌های طراحی بسته بندی مختلف از جمله شرکت طرح پیچ وابسته به کاربرد بسته بندی، تهیه بسته بندی اولیه یا ثانویه، از جنس‌های متفاوت برای بسته بندی استفاده می‌کند.

جنس‌های بسته بندی دارای انواع مختلفی است که هر کدام را می‌توانید وابسته به نوع محصول و همچنین کاربرد، مدت زمان مورد نیاز برای نگهداری بسته بندی و مواردی از این دست، انتخاب کرد. به عنوان مثال برای طراحی بسته بندی زعفران از جنس بسته بندی شیشه‌ای یا بسته بندی پلاستیکی استفاده می‌شود دلیل این موضوع را هم می‌توان نگهداری طعم و مزه زعفران را در نظر گرفت. با ما در بهترین مجله گرافیکی طرح پیچ همراه باشید تا در مورد انواع جنس بسته بندی صحبت کنیم.

جنس بسته بندی چیست

متریال بسته بندی همان جنس و ماده‌ایی است که به وسیله آن بسته بندی ساخته می‌شود. بر اساس بسته بندی؛ نوع جنس آن انتخاب می‌شود.

معرفی انواع جنس بسته بندی

بسته بندی‌‌ها را بر اساس انواع جنس‌های مختلف طراحی و پیاده سازی می‌کنند. بر اساس آن که نیاز به چه بسته بندی داشته باشید و ایده بسته بندی شما چه باشد، جنس بسته بندی انتخاب می‌شود.

شیشه‌ای

طراحی بسته بندی شیشه‌ای، یکی از انواع بسته بندی است که با استفاده از جنس شیشه بسته بندی اجرا می‌شود. بسته بندی‌‌های شیشه‌ای عموما برای طراحی بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود دلیل این موضوع را هم می‌توان نگهداری طعم و مزه در نظر گرفت.

پلاستیکی

طراحی بسته بندی پلاستیکی یکی از انواع جنس بسته بندی است که با استفاده از کاربردهایی که دارد، می‌تواند برای بسته  بندی‌های گوناگون از آن استفاده کرد. در صفحه طراحی بسته بندی پلاستیکی در رابطه با این نوع از بسته بندی اطلاعات کاملی بیان کرده‌ایم.

فلزی

طراحی بسته بندی فلزی، یکی از انواع بسته بندی است که با استفاده از فلز بسته بندی مورد نظر طراحی و پیاده سازی می‌شود. عموما از بسته بندی فلزی برای محصولاتی استفاده می‌شود که بخواهند برای مدت زمان طولانی محصول را در شرایط مختلف حمل و نقل کنند و بدون آسیب زدن به محصول، محصول به خوبی نگهداری شود.

مقوایی

بسته بندی مقوایی قدمت بسیار زیادی دارد و هنوز هم جز محبوب‌ترین جنس‌های بسته بندی محسوب می‌شود. در صنعت بسته بندی مواد غذایی استفاده از جعبه‌های مقوایی به وفور به چشم می‌خورد. در بسته‌بندی مقوایی از مقوای sbs برای لوازم آرایشی، دارویی و مواد غذایی منجمد استفاده می‌شود. از کاغذ مقوایی کرافت نیز در بسته‌بندی‌هایی دوستدار محیط زیست استفاده می‌شود.

فویلی

بسته‌بندی از جنس فویل انعطاف‌پذیر بوده و به راحتی قابل بازیافت است و بیشتر در صنایع غذایی، پزشکی و بسته بندی چای و قهوه از آن استفاده می‌شود. استفاده از بسته بندی فویلی باعث حفظ عطر و طعم محصولات شوده و ماندگاری را افزایش می‌دهد.

آلومینیومی

بسته بندی آلومنیومی برای محصولاتی مثل قوطی‌های نوشابه و تیوپ‌های خمیر دندان کاربرد دارند. آلومینیوم ماده‌ای است که به وفور یافت می‌شود و 100 درصد قابل بازیافت است. توانایی شکل‌پذیری بالا و حفاظت از محصولات آن را به یم جنس بسته بندی محبوب تبدیل کرده است. فویل‌های آلومینیومی همچنین برای بسته‌بندی مواد غذایی مختلف مثل انواع شکلات و تنقلات مختلف کاربرد دارد. هزینه بسته بندی آلومینیومی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

شرکت‌های مختلف طراحی بسته بندی برای انتخاب جنس بسته بندی، از قوانین طراحی بسته بندی استفاده می‌کنند، به عنوان مثال شرکت طراحی بسته بندی سلام گرافیک برای بسته بندی شیر از پاکت‌های سلفونی استفاده می‌کند.

یا شرکت طراحی گرافیک فکر مثبت برای ساخت و پیاده سازی یک بسته بندی مناسب برای خشکبار از جنس‌های کاغذی استفاده می‌کند.

آنچه در مقاله انواع متریال بسته بندی بیان شد

در این مقاله از سری مقالات آموزشی گرافیکی، مجله طراحی گرافیک آنلاین طرح پیچ در رابطه با انواع جنس‌های بسته بندی اطلاعاتی را بیان کردیم. گفتیم که هر بسته بندی می‌تواند با استفاده از متریال‌های مختلفی طراحی و پیاده سازی شود.

4.2/5 - (32 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *