برترین طراحان گرافیک ایران

برترین طراحان گرافیک ایران (Iran’s top graphic designers) چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟ چه افرادی را می‌توان به عنوان طراح گرافیک حرفه‌ای در ایران شناخت؟ طراحان گرافیک زیادی را می‌شناسیم که هر کدام وابسته به کارایی و همچنین نمونه کارهایشان مورد قضاوت و بررسی قرار می‌گیرند، در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین طراحان گرافیک ایرانی و بهترین طراحان گرافیک خارجی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چه چیزی باعث می‌شود فردی به یکی از بهترین طراحان گرافیکی جهان تبدیل شود؟ مشهورترین و برجسته‌ترین طراحان گرافیک در ایران و جهان چه کسانی هستند؟ طراحی گرافیک یکی از جالب‌ترین و جذاب‌ترین زمینه‌های کاری است. طراحان تلاش می‌كنند با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیكی و یا با طراحی‌های دستی،‌ مفاهیم بصری را به افراد دیگر منتقل كنند همچنین آن‌ها ساخت هویت بصری كسب و كارهای كوچك و بزرگ را بر عهده دارند. لوگوها و طراحی‌های بسیاری وجود دارند كه در طول زمان ماندگار و محبوب مانده‌اند. با  وب سایت طرح پیچ همراه شوید.

5 ویژگی طراحان گرافیک موفق چیست؟

اگر قصد دارید در طراحی گرافیک مهارت کسب کنید و یا به یکی از برترین طراحان گرافیک ایران و دنیا تبدیل شوید، دستگاه‌های گرافیکی و نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند در این راه به شما کمک کنند. اما طراحان گرافیک باید چه ویژگی‌های شخصیتی داشته باشند؟ علاوه بر استعداد، چه ویژگی‌هایی برای قدم گذاشتن در صنعت گرافیک مورد نیاز است؟ از جمله ویژگی‌های شخصیتی که می‌تواند به شما برای مبدل شدن به یک طراح گرافیک کمک کند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کنجکاوی

اگر به هنر و دنیای اطراف خود علاقه‌ای ندارید، نمی‌توانید در طراحی گرافیك به جایی برسید. برترین طراحان گرافیک ایران سعی می‌كنند به هرچیزی نگاهی عمقی داشته باشند و تمام جزئیات مربوط به هر تصویری را بدانند. این ویژگی به آشنایی بیشتر شما با دنیای گرافیک کمک می‌کند و خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.

توانایی حل مسئله

شما به عنوان یک طراح گرافیک، باید به صورت منتقدانه و منطقی به مسائل نگاه کنید تا بتوانید مشکلات را حل کنید. خلاقیت و توانایی حل مشکل نه تنها به شما برای خلق طرحی شگفت‌آور کمک می‌کند، بلکه می‌توانید بوسیله آن‌ بفهمید که چه اجزا، اشکال و رنگ‌هایی به بهترین صورت با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

صبر و شکیبایی

طراحی گرافیک می‌تواند فرایندی بسیار آهسته و طاقت‌فرسا باشد. پاسخ به سوالات شما سریع پیدا نمی‌شوند. شما برای خلق یک ایده و تبدیل آن به یک طرح نهایی به صبر و بردباری احتیاج دارید. سعی کنید در مقابل مشکلات صبر کنید و از دوستان خود کمک بگیرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

قابل اعتماد بودن

مشتریان تنها به افراد بااستعداد نیاز ندارند. آن‌ها می‌خواهند کار خود را به کسی بسپارند که علاوه بر داشتن استعداد، قابل اعتماد نیز باشد. قابل اطمینان بودن در هر فعالیتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. شما باید بتوانید به نیازهای مشتریان خود به بهترین وجه ممکن پاسخ دهید و اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

انتقادپذیری

انتقادپذیری احتمالاً سخت‌ترین خصلت برای هر طراحی است. به عنوان یک طراح، شما باید بتوانید تمام نکات موردنظر را از مشتری خود دریافت کنید تا علاوه بر بهبود دادن کار خود، ارتباط موثری را با فرد مقابل بسازید. پذیرش انتقادها و استفاده از آن‌ها می‌تواند در انتها به افزایش مهارت‌های شما منجر شود.

برترین طراحان گرافیک ایران چه کسانی هستند؟

اگر قصد دارید در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یک طراح گرافیک حرفه‌ای فعالیت داشته باشید، بهتر است بهترین طراحان ایرانی و خارجی را بشناسید. طراحان گرافیکی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم نقش بزرگی در دنیای صنعت گرافیک داشته‌اند. برخی از آثار این طراحان را به طور مکرر در اطراف خود دیده‌اید. الگوگیری از برترین طراحان گرافیک ایران در ایران و جهان می‌تواند تا حد قابل توجهی مسیر آینده شما را روشن‌تر كرده و به شما بگوید كه برای موفقیت در این زمینه باید چه الگوی فكری را دنبال كنید.

مرتضی ممیز

استاد مرتضی ممیز نامی است كه هر طراح گرافیكی به طور قطع شنیده است. استاد ممیز به پدر گرافیك ایران معروف است. ایشان در 4 شهریور سال 1315 در تهران متولد شدند. تلاش‌های استاد مرتضی ممیز تاثیر بسیاری بر شناخته شدن طراحی گرافیک به عنوان یک رشته دانشگاهی در ایران داشته است. آثار زیادی از استاد ممیز وجود دارد که همچنان در ایران استفاده می‌شوند. از برخی آثار بسیار ماندگار استاد ممیز می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • لوگو آتش‌نشانی
 • لوگو شهرداری تهران
 • لوگو سایپا
 • لوگو سازمان استاندارد ایران

بیژن جناب

استاد بیژن جناب از دیگر برترین طراحان گرافیک ایران است. بیژن جناب استاد دانشگاه هنرهای زیبای تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه الزهرا است که در 20 دی 1330 متولد شد. استاد بیژن جناب نیز آثار بسیاری را در کارنامه هنری خود دارد. برخی از معروف‌ترین و ماندگارترین آثار استاد جناب عبارت است از:

 • لوگو ایران خودرو
 • لوگو فرهنگسرای سرو
 • لوگو موسسه فرهنگی جاده ابریشم
 • لوگو صنایع غذایی دریایی

ادوارد زهرابیان

استاد ادوارد زهرابیان متولد سال 1318 در تهران است که یکی‌دیگر از برترین طراحان گرافیک ایران است. یکی از بزرگترین و مهم‌ترین آثار درخشنده استاد زهرابیان، طراحی لوگو شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) است که همچنان بدون هیچ تغییری مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرح لوگو شرکت هواپیمایی ملی ایران در سال 2013 به عنوان زیبا‌ترین لوگو شرکت‌های هواپیمایی شناخته شد. جالب است که بدانید استاد زهرابیان این لوگو را در سن 21 یا 22 سالگی برای شرکت در مسابقه طراحی لوگو مربوط به همین شرکت طراحی کرد. این لوگو با الهام گرفتن از طرح‌های تخت جمشید طراحی شده است.

اسماعیل کیامقدم

استاد اسماعیل کیامقدم متولد سال 1340 در تهران، دانش‌آموخته رشته گرافیک در در دانشکده هنرهای زیبا است. استاد کیامقدم در سال 1360 با سفارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، لوگوی این بانک را طراحی کرد. پس از طراحی نهایی توسط استاد کیامقدم، با درخواست بانک صادرات تغییراتی در لوگو توسط استاد ممیز صورت گرفت که در انتها به عنوان طرح نهایی تصویب شد.

ایمان امین الشریعه

ایمان امین الشریعه؛ مدیر استودیو طراحی گرافیک فکر مثبت یکی از متخصصان طراحی گرافیک در شهر بجنورد است. کارهای مختلفی را آقای ایمان امین الشریعه طراحی و پیاده سازی کرده است. برای مشاهده نمونه کارهای استودیو طراحی گرافیک فکر مثبت می‌توانید به وب سایت فکر مثبت مراجعه کنید.

مجتبی ملاکی

مجتبی ملاکی؛ طراح ارشد گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، کارهای زیادی در حوزه گرافیک اجرا کرده است، از طراحی کارت ویزیت، طراحی بسته بندی، طراحی لوگو … است. شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک با بیش از 9 سال فعالیت در حوزه گرافیک در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت‌های شناخته شده در حوزه ساخت و طراحی گرافیک است. برای مشاهده نمونه کارهای طراحی گرافیک کافی است به آدرس این وب سایت مراجعه کنید.

 برترین طراحان گرافیک خارجی

شاید بد نباشد که بهترین و معروف‌ترین طراحان گرافیک خارجی را نیز بشناسید. به طور قطع آثار بسیار از طراحانی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم را بارها و بارها دیده‌اید. برخی این از برترین طراحان گرافیکی خارج از ایران عبارت‌اند از:

   Rob Janoff

راب یكی از معروف‌ترین طراحان گرافیك در دنیا است. او یكی از معروف‌ترین لوگوهای عصر امروزه را تنها در عرض دو هفته طراحی كرد! لوگو اپل در سال 1977 توسط راب طراحی شد. گرچه تغییرات کوچک و جزئی در آن صورت گرفت، اما طرح اصلی به همان شکل همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایده‌ی Rob Janoff برای طراحی لوگو شرکت اپل، برگرفته از نام شرکت بود. واضح است که اگر نام شرکت، نام یک میوه است، بهتر است که تصویر آن میوه در لوگو نیز استفاه شود. اما بخشی از سیب که گاز گرفته شده است، نشان دهنده ارتباط میان لوگو با صنایع کامپیوتری است. (کلمه Bite به معنای “گاز” و “بایت” است)

Carolyn Davidson

لوگو شرکت نایک یکی از محبو‌ب‌ترین و شناخته شده‌ترین لوگوها در تمام دنیا است. گاهی ساده‌ترین ایده‌ها می‌توانند بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشند، که لوگو نایک به خوبی این مسئله را اثبات می‌کند. کارولین دیویدسون لوگو نایک را در سال 1971 در حالی که در حال تحصیل در دانشگاه پورتلند بود طراحی کرد. لوگوی نایک الهام گرفته از طرح بال الهه‌ی پیروزی در یونان بود؛ که البته نام خود برند نیز برگرفته شده از نام همین الهه است.

Saul Bass

سائول باس از دیگر برترین طراحان گرافیکی است که در 8 می 1920 در نیویورک به دنیا آمد و در 25 آوریل 1996 درگذشت. او یکی از برترین و مشهورترین طراحان گرافیکی در قرن بیستم است. سائول باس به دلیل طراحی موشن پیکچرهای حرفه‌ای برای تتیراژ و پوسترهای فیلم‌های سینمایی شهرت خاصی پیدا کرد. او در طول 40 سال زندگی خود، با بسیاری از سینماگران برجسته و معروف هالیوود مانند آلفرد هیچکاک برای ساخت تیزر فیلم‌های سینمایی همکاری داشته است.

Chip kidd

چیپ کید نیز از دیگر طراحان گرافیک برجسته در جهان است؛ او طراحی آمریکایی و متولد پنسیلوانیا است. کید بیشتر به دلیل طراحی جلد کتاب‌های نویسندگان معروفی مانند آلفرد.آ.نوپف، مایکل کریتون و نیل گیمان شهرت یافت. یکی از آثار بی‌شمار چیپ کید در طول زندگی حرفه‌ای خود، طراحی جلد رمان مشهور ژوراسیک پارک است. او علاوه بر نوشتن چندی از داستان‌های کمیک DC، جلد آن‌ها را نیز طراحی کرد.

lindon Leader

لیندون لیدر یکی‌دیگر از برترین طراحان گرافیکی است که به عنوان طراح در شرکت خودروسازی لندور فعالیت می‌کرد. در آن هنگام لیدر به عنوان طراح آزاد برای دیگر شرکت‌ها نیز فعالیت داشت که توانست لوگوی شرکت معروف Fedex را طراحی کند. شرکت فدکس شرکتی در زمینه حمل و باربری به صورت هوایی است. لوگوی فدکس نیز جزو 10 لوگوی برتر تاریخ است و لیندون لیدر به خاطر طراحی این لوگو تاکنون 40 جایزه بین‌المللی دریافت کرده است. لیندون لیدر برای شرکت‌های دیگر نیز لوگوهای ماندگاری را طراحی کرده است. از این شرکت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • لوگو شرکت هواپیمایی هاوایی
 • لوگو تویوتا
 • لوگو اکسپرس کارت
 • لوگو فشن پارک

بهترین کارگاه‌های طراحی گرافیک را در طرح پیچ به رایگان ببینید.

آنچه در مقاله برترین طراحان گرافیک ایران خواندیم

همانطور که در مجله آنلاین طراحی گرافیک طرح پیچ خواندید، تنها دانش و مهارت نمی‌تواند به شما برای تبدیل شدن به یک طراح گرافیکی محبوب کمک کند. طراحان گرافیک با برخورداری از ویژگی‌هایی مانند توانایی حل مسئله، انتقادپذیری، کنجکاوی و صبر و شکیبایی می‌توانند به بهترین وجه ممکن اثرات هنری خود را عرضه کنند. همچنین اگر می‌خواهید به دنیای بزرگ طراحی گرافیک قدم بگذارید، بهتر است ابتدا درباره برترین طراحان گرافیک ایران و جهان و آثار ماندگار آن‌ها که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم بدانید.

2.4/5 - (19 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *