سربرگ و سرنسخه چیست

آیا می‌دانید سربرگ و سرنسخه چیست (What is a letterhead) و هرکدام چه کاربردی دارند؟ آیا تفاوتی بین سربرگ و سرنسخه وجود دارد؟ امروزه با پیشرفت گرافیک در حوزه‌های مختلف، شرکت‌های بزرگ و اداره‌ها برای رشد سطح شرکت و زیبایی و برندسازی، از ست‌های اداری استفاده می‌کنند. در پاسخ به این سوال که سربرگ و سرنسخه چیست باید گفت که ست‌های اداری انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها سربرگ و سرنسخه است. این برگه‌ها اهمیت زیادی برای ادارات مختلف دارند و طراحی آن‌ها نیز نیاز به تخصص و دانش دارد. برای آشنایی بیشتر با سربرگ و سرنسخه با طرح پیچ همراه باشید.

تعریف سربرگ

برای ایجاد هویت و رشد و برندسازی شرکت‌ها، ست‌های اداری به میان آمدند. یکی از عناصر ارزشمند ست اداری، سربرگ نام دارد. سربرگ‌ها در واقع اوراق طراحی شده یک سازمان یا مجموعه هستند که باهدف نوشتن انواع نامه‌های اداری، رسمی و… طراحی و چاپ می‌شوند.

سربرگ‌ها معمولاً در سایزهای A4 و A5 و در برخی مواقع کوچک‌تر طراحی می‌شوند. مهم‌ترین مشخصه سربرگ‌ها، وجود لوگو و نشان تجاری سازمان روی آن است. طراحی انواع سربرگ بر اساس سلیقه کارفرما و طراح می‌تواند متفاوت باشد.

روی سربرگ‌ها معمولاً اطلاعات اصلی شرکت از قبیل نام شرکت و اداره، لوگو، آدرس دقیق، شماره‌تلفن، آدرس سایت، محلی برای درج تاریخ و… قرار می‌گیرد.

تعریف سرنسخه

سرنسخه مانند سربرگ، برگه‌ای است که در آن باید اطلاعات موردنیاز یک نسخه پزشکی درج شود. سرنسخه هم اصولاً در سایزهای A4 و A5 و کوچک‌تر طراحی و چاپ می‌شوند. روی این برگه‌ها اطلاعات پزشک مانند تخصص او، مدرک، آدرس مطب پزشک، شماره نظام‌پزشکی، پروانه پزشکی، شماره‌های تماس، ایمیل و… قرار دارد.

استفاده از سرنسخه بر اساس تم رنگی مطب به زیبایی و نظم محیط می‌افزاید. برخی سرنسخه‌ها به زبان فارسی و برخی دیگر به زبان انگلیسی طراحی می‌شوند.

کاربرد سربرگ و سرنسخه چیست؟

استفاده از سربرگ و سرنسخه کاربردهای فراوانی دارد. دانستن اینکه کاربرد سربرگ و سرنسخه چیست می‌تواند به شما در استفاده بهتر از این اوراق کمک کند. اصلی‌ترین کاربرد مشترک آن‌ها یادداشت مطالب مهم است. سربرگ‌ها برای نوشتن نامه‌های مهم اداری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، نوشتن قراردادهای مهم، ارائه فاکتور و… کاربرد دارد.

سرنسخه باتوجه‌به اسم آن، برای نوشتن نسخه‌های پزشکی و کارهای درمانی به کار می‌رود. در این برگه پزشک معالج، داروهای موردنیاز بیمار را تجویز کرده و یا مطالب و نکات مهم مصرف دارو و… را یادداشت می‌کند.

به‌طورکلی تمامی افراد و سازمان‌ها چه حقیقی (مهندس‌ها، پزشکان، وکلا) و چه حقوقی (سازمان‌ها، ارگان‌های اداری، مؤسسات، وزارت‌خانه‌ها، اتحادیه‌ها و…) از سرنسخه و سربرگ استفاده می‌کنند.

چرا همه سازمان‌ها نیاز به سربرگ دارند؟

مدیران تمامی سازمان‌ها برای تأثیرگذاری بهتر روی مخاطبین و کاربران خود و ایجاد نظم و زیبایی، اقدام به سفارش طراحی ست اداری برای اداره و شرکت خود می‌کنند. سربرگ‌ها یک عنصر جداناپذیر این ست هستند که در طرح‌ها رنگ‌های مختلف بر اساس تم رنگی شرکت طراحی شده و به چاپ می‌رسند.

سربرگ هویت و اصالت شرکت و سازمان شا را مشخص می‌کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت سربرگ، شناسنامه شرکت شماست. بنابراین باید در طراحی آن دقت لازم اعمال شود.

اهمیت استفاده از سربرگ در نامه‌های اداری

نوشتن نامه‌های اداری اصول و قواعد خاص خود را دارد. نوشتن یک نامه اداری حرفه‌ای برای اثرگذاری روی مخاطب، شما را یک مرحله به جلو می‌برد؛ اما توجه داشته باشید که اگر برگه شما دارای طراحی سربرگ باشد، دیگر نیازی به فکرکردن در مورد تأثیر روی مخاطب هدف خود را ندارید؛ بلکه او را جذب نامه خود کرده‌اید.

یک سربرگ هویت اصلی نامه اداری شما را تشکیل می‌دهد. اگر ماهیت ارسال کننده نامه برای گیرنده به درستی مشخص نباشد، شما از هدف خود جاخواهید ماند. برای حفظ اصالت خود بهتر است نامه‌های مخصوص و اداری را در این کاغذها یادداشت کنید.

اصول طراحی سربرگ و سرنسخه

تفاوت سربرگ و سرنسخه

5/5 - (2 امتیاز)

Table of Contents

طرح‌های آماده پول تیکت

تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
آوریل 30, 2024

در این مقاله از سایت طرح پیچ می‌خواهیم با هدف معرفی فعالیت های تبلیغاتی پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *