لب پنجه کاغذ چیست؟

Gripper Edge یا لب پنجه کاغذ که به عنوان یک اصطلاح چاپی مورد استفاده حوزه چاپ و کاغذ شناخته می‌شود، ممکن است برای اغلب مردم اهمیت زیادی نداشته باشد اما برای چاپگرها بسیار مهم است. از آنجایی که ما روزانه با مجلات، کتاب‌ها، بروشورها، روزنامه و دیگر کاغذها در ارتباط هستیمGripper Edge بیش از آن که فکر کنیم به زیبایی و کاربردی بودن کاغذ کمک می‌کند. اگر خواهان این هستید که بدانید لب پنجه کاغذ چیست؟ یا چه کاربردهایی در صنعت چاپ دارد با این مطلب همراه باشید.

آشنایی با اصطلاح لب پنجه کاغذ

تصور کنید طراحی خود را به عالی‌ترین شکل ممکن در InDesign انجام داده‌اید و رنگ‌های PMS خود را برگزیده، نمونه کاغذ مدنظرتان را تکمیل کرده‌ و تصمیم به چاپ طرحتان مدنظرتان گرفته‌اید، سپس با اطمینان از این موضوع که کار خود را به صورت کامل انجام داده‌اید وارد چاپخانه می‌شوید و در آنجا چاپگر می‌گوید به دلیل عدم وجود لب پنجه امکان چاپ نمونه کار شما وجود ندارد. حالا لب پنجه در چاپ دقیقا به چه دردی می‌خورد و چه کاربردی دارد؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

لب پنجه چیست؟

در پاسخ به سوال لب پنجه چیست؟ باید گفت به بخش اضافی ورق کاغذ برای انتشار فیزیکی آن همراستا با استانداردهای زیبایی چاپ لب پنجه کاغذ اطلاق می‌شود. زمانی که این فضا مشخص و معین باشد دستگاه چاپ کاغذ را کشیده و آن را در مسیر چاپ قرار می‌دهد. بدین صورت کاغذ در بهترین حالت ممکن و به شکل استاندارد منتشر می‌گردد. البته باید گفت این مشکل در بسیاری از چاپگرهای خانگی که ادعا می‌کنند می‌توانند چاپ بدون حاشیه انجام دهند، هم وجود دارد که احتمالا حین چاپ کاغذ، خود با آن مواجه شده باشید. پس اگر به دنبال این هستید که زیبایی خلق کرده و با توجه به استانداردهای جهانی کاغذهای خود را منتشر کنید حتما Gripper Edge را مدنظر داشته باشید.

آیا اندازه تعیین شده برای لب پنجه در چاپگرها متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت لب پنجه در دستگاه‌های مختلف با توجه به اندازه کاغذ و ماهیت طراحی آن متفاوت است. به همین علت توصیه می‌شود همیشه قبل از تعیین لب پنجه در چاپ به نوع کاغذ و هدف استفاده از آن توجه کنید و پس از آن به طراحی مختلف لبه‌ها بپردازید.

به عنوان مثال Gripper Edge  تعیین شده در یک بروشور یا کتاب از لحاظ اندازه دقیق مشخص شده متفاوت هستند. به همین خاطر باید هدف استفاده از کاغذ را مدنظر قرار داد و پس از آن فضایی در اندازه مناسب کاغذ قبل از چاپ تعیین کرد. توجه داشته باشید لبه پنجه باید حاوی فضایی برای نگه داشتن گیره‌های پرس باشد اما نیازی به تعیین فضایی بیش از حد معمول نیست.

Rate this post

Table of Contents

طرح‌های آماده پول تیکت

تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
آوریل 30, 2024

در این مقاله از سایت طرح پیچ می‌خواهیم با هدف معرفی فعالیت های تبلیغاتی پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *