تصویرسازی چیست؟

تصویرسازی چیست؟ تصویرسازی در واقع هنر به تصویر کشیدن منظور طراح است، یعنی تجسم یا طرحی که توسط یک تصویرگر به نمایش گذاشته می‌شود تا تعامل مشترکی بین تصویر و مخاطب ایجاد کند و کاربر منظور نوشته مورد نظر را با وجود تصویر بهتر درک کند. تصویرسازی در گرافیک نقش بسیار پر رنگی دارد. تصویرسازی در واقع نقاشی، حکاکی یا طرحی است که چیزی را توضیح داده و به مخاطب می‌فهماند. هرچه تصویرسازی حرفه‌ای‌تر انجام شود، قطعاً معنا و مفهوم خود را بهتر منتقل کرده و ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود. در ادامه این مطلب قصد داریم به رشته تصویرسازی و مفهوم آن بیشتر بپردازیم و انواع تصویرسازی را به شما معرفی کنیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

رشته تصویرسازی چیست؟

یکی از شاخه‌های هنرهای تجسمی را به عنوان رشته تصویرسازی می‌شناسند. در واقع این رشته تمرکز دقیقی بر فهماندن داستان یک تصویر دارد به طوری که شما زمانی که تصویری را مشاهده می‌کنید به داستان آن پی ببرید و جزئیات آن شما را جذب کند مانند زمانی که یک متن را می‌خوانید و مفهوم آن را متوجه می‌شوید. زمانی که به تصاویر مختلفی که توسط تصویرساز ارائه شده نگاه می‌کنید نیز باید به عمق آن پی خواهید برد.

رشته تصویرسازی به انگلیسی illustration بوده که به معنی روشنگری فکری و معنوی است. این رشته شاخه‌های بسیار زیادی دارد و فارغ التحصیلان هنر تصویرسازی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مشغول به کار شوند. دانشجویان رشته تصویرسازی در واقع آموزش خود را در این حیطه با رایانه مقدماتی و رایانه پیشرفته می‌آموزند و با نرم‌افزارهای مختلفی از جمله فتوشاپ و نرم‌افزارهای گرافیکی کار خود را ادامه می‌دهند.

حوزه کاری رشته گرافیک تصویرسازی شامل تدوین فیلم و انواع انیمیشن، کار در صدا و سیما، روزنامه و انتشارات، عکاسی و آتلیه‌ها و غیره می‌شود. از این رو اگر به تازگی فارغ التحصیل رشته تصویرسازی شده‌اید هم اکنون در مکان‌های مختلف می‌توانید با مدرک معتبر مشغول به کار شوید.

انواع تصویرسازی کدام است؟

جالب است بدانید که تصویرسازی انواع مختلفی دارد و تنوع آنها باعث حضور تصویرگران یا فارغ التحصیلان تصویرسازی در حوزه‌های کاری مختلف شده است. چرا که کاربرد نقاشی تصویرسازی گسترده بوده و باعث پیشرفت افراد در این زمینه شده مواردی که در زیر می‌بینید انواع تصویرسازی است:

  • تصویرسازی در مقالات

یکی از زمینه‌های تصویرسازی مربوط به تصویرگری در مقالات است که اگر از شما بپرسند گرافیک تصویرسازی چیست می‌توانید این نمونه را نام ببرید که برای فهم بهتر متون مقالات و روزنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باید بدانید که علاوه بر مقالات برای کتاب‌ها و مجلاتی که دارای متون هستند نیز تصویرسازی صورت گرفته که با متن ادغام شده و سبب تسهیل درک مطلب خواهد شد.

  • تصویرسازی تبلیغاتی

در تصویرسازی تبلیغاتی در واقع همانطور که از نام آن پیداست برای تبلیغات مختلف محصولات و خدمات انجام می‌شود. در این مورد عکس برای تصویرسازی ضروری بوده و از طریق آن می‌توان باعث جلب توجه مشتری یا مخاطب شد حتی در این نوع تصویرسازی ممکن است متنی وجود نداشته باشد اما تصویر گویای همه چیز باشد و به تنهایی مخاطب را ترغیب خرید و استفاده از محصولات و خدمات نماید.

  • هنر مفهومی تصویرسازی

از دیگر حوزه‌های تصویرسازی می‌توان به هنر مفهومی اشاره کرد که سعی در ارائه و تجسم تصاویری دارد که زیبا نیستند اما مناسب‌ترین انتخاب خواهند بود. به عنوان مثال بازی‌ها و کارتون‌ها شخصیت‌هایی دارند که تصویرسازی آنها ممکن است زیبا نباشد اما در عین حال مناسب‌ترین تصویر برای ارائه به مخاطب هستند که از طریق کارگردانان هنری مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت تایید خواهند شد. این نمونه از تصویرسازی برای فیلم‌ها و بازی‌ها و انواع حوزه‌های نمایشی کاربرد دارد.

  • تصویرسازی مد

یکی دیگر از زمینه‌های تصویرسازی به عنوان تصویرسازی مد شناخته می‌شود که اگر از شما بپرسند مصورسازی یعنی چه در واقع در همین زمینه کاربرد دارد یعنی هر لباس برای دوخته شدن نیازمند یک طرح و تجسم کلی است بنابراین با طراحی و بهره‌مندی از دنیای مد می‌توان تصویرسازی برای انواع لباس را انجام داد و به خانه‌های مد و تولیدی‌ها ارائه کرد. البته که برای تبلیغات خانه‌های مد تصویرسازی حرف اول را می‌زند.

  • تصویرسازی فنی

تصویرسازی فنی از دیگر شاخه‌های تصویرسازی محسوب می‌شود که در واقع هدف آن تجسم یک شی یا به تصویر کشیدن یک موضوع است که زیبایی و جذابیت آن مد نظر نیست بلکه تنها چیزی که در این زمینه اهمیت دارد فهم دقیق موضوع است. به عنوان مثال اگر به کتاب علوم یا کتاب‌های زیست شناسی دقت کرده باشید تصاویری که برای فهم بهتر وقایع درج شده زیبا نیستند اما فهم شما از موضوع را بهبود می‌بخشند. از این رو تصویرگران در زمینه تصویرسازی فنی نهایت تلاش خود را در ارائه تصاویر مفهومی و واضح به کار می‌برند.

  • اینفوگرافیک

از دیگر زمینه‌های تصویرسازی می‌توان به اینفوگرافیک اشاره کرد که علاوه بر گرافیک، مصورسازی هم در آن استفاده شده تا بتوان به راحتی مطالب و حجم بسیار زیادی از موضوعات مختلف را متوجه شد. در این نوع تصویرسازی تصویرگر سعی می‌کند نمودارها و مطالب مختلف را در قالب یک تصویر ارائه دهد تا حجم بالایی از موضوعات قابل درک شود. از این رو شما با مشاهده یک تصویر می‌توانید اطلاعات مفید و زیادی را متوجه شوید.

  • تصویرسازی بسته‌بندی

زمانی که از شما می‌پرسند تصویرگری چیست به سادگی می‌توانید به تصاویری که برای بسته‌بندی انواع محصولات ارائه می‌شوند اشاره کنید. در واقع در این زمینه تصویرگران و هنرمندان گرافیک نهایت خلاقیت و هنر خود را به کار می‌گیرند تا تصاویری را خلق کنند که بسیار جالب توجه باشد و برای بسته‌بندی انواع محصول استفاده شود. گاهی ممکن است تصویرسازی بسته‌بندی با تصویرسازی تبلیغات اشتباه گرفته شود، اما تفاوت این دو در ارائه محصولات است که تصویرسازی بسته‌بندی دقیقاً برای محصول استفاده شده در صورتی که تصویرسازی تبلیغات در رسانه‌ها و حوزه‌های نمایشی کاربرد بیشتری دارد.

برای یادگیری هر یک از شاخه‌های تصویرسازی بهتر است در رشته دانشگاهی آن تحصیل کنید تا بتوانید جزئیات بیشتری را دریافت کنید و نحوه کار با رایانه و چگونگی تصویرسازی با جزئیات کامل را بیاموزید. در این زمینه نرم‌افزارهای مختلفی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌توان به Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe After Effects, Autodesk Maya, Adobe Premier اشاره نمود.

Rate this post

Table of Contents

طرح‌های آماده پول تیکت

تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
تیم پول تیکت چگونه از طرح‌های آماده استفاده می‌کند؟
آوریل 30, 2024

در این مقاله از سایت طرح پیچ می‌خواهیم با هدف معرفی فعالیت های تبلیغاتی پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *