طراحی اصولی کارت ویزیت

شاید در حال حاضر بشود گفت فردی وجود ندارد که نام نرم افزار پر آوازه فتوشاپ را نشنیده باشد. این نرم افزار را می‌توان یکی از قدرتمند‌ترین و عالی‌ترین نرم افزارهایی دانست که افراد در طول روز برای مواد خواصی از آن استفاده می‌کنند. ما آنقدر به این نرم افزار و کارکردهایش وابسته شده‌ایم که برای کوچک‌ترین کار نظیر ارسال تصویر در شبکه‌های اجتماعی از این نرم افزار استفاده می‌کنیم.

از این نرم افزار به دلیل قابلیت‌های متنوع و همچنین امکانات عالی استفاده‌های بسیاری می‌شود؛ از طراحی اصولی کارت ویزیت گرفته تا ویرایش عکس‌هایی که در پروفایل‌ شبکه‌‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم از این نرم افزار کمک می‌گیریم. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت پیکسل پی اس دی به بررسی طراحی اصولی کارت ویزیت (Basic business card design) با فتوشاپ خواهیم پرداخت. آگاهی از این موارد باعث خواهد شد که طراحی نهایی شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد، با ما در وب سایت طرح پیچ همراه باشید.

طراحی اصولی کارت ویزیت چگونه است؟

فتوشاپ با امکانات گسترده و همچنین محیط زیبا و کاربر پسند خود توانسته است بسیاری از نیازهای گرافیست‌ها و طراحان را بر طرف نماید. این نرم افزار محبوب دارای امکانات متنوعی است که می‌توانید برای آگاهی از این موارد و یادگیری نکات آموزشی در رابطه با این نرم افزار به صفحه اینستاگرامی وب سایت پیکسل پی اس دی مراجعه نمایید تا از سری آموزش‌های یک دقیقه‌ای ما بهره مند شوید.

کسب و کارها در حال حاضر برای معرفی خود در بازار و شناساندن خود به افراد و بیزینس‌های مختلف نیاز به وسیله‌ای دارند که در هنگام اتمام مکالمات روزمره از آن بتوان به عنوان پلی برای برقراری رابطه و همچنین قرار دادن شماره تماس استفاده کرد. بیزینس کارت را می‌توان همان پلی دانست که شما به وسیله آن خواهید توانست به صورت مناسب و اصولی از آن برای برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان خود استفاده نمایید.

بیزینس کارت چیست

بیزینس کارت را می‌توان یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین مواردی در نظر گرفت که کسب و کارها به وسیله آن خواهند توانست به صورت مناسبی اقدام به ارتباط سازی نمایند. اصولا چه به صورت شخصی کار کنید و چه به صورت شرکتی آنچه که شما باید در هنگام حضور به عنوان فردی که قرار است به دنبال ارتباط باشید باید از بیزینس کارت استفاده نمایید. کارت‌های ویزیت در انواع سایز و طرح‌های مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند شما می‌توانید با توجه به نوع کسب و کار خود و همچنین نیاز خود اقدام به انتخاب بیزینس کارت مناسب از میان بیزینس کارت‌های طراحی شده در وب سایت پیکسل پی اس دی نمایید.

برای این منظور کافی است که به دسته بندی بیزینس کارت مراجعه نمایید تا با انبوهی از کارت‌های ویزیت طراحی شده توسط تیم طراحی و گرافیک پیکسل پی اس دی مواجه شوید. حال که با بیزینس کارت به صورت کامل آشنا شدیم لازم است به طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ بپردازیم.

اصول طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد در رشته گرافیک هر کاری دارای اصول و قواعد خاص خودش است. به عنوان مثال در گرافیک یکی از مهم‌ترین مواردی که باید همواره به آن توجه داشت قانون سفید خوانی است. البته قوانین متفرقه دیگری وجود دارد که در ادامه دیگر مقالات از سری مقالات آموزشی وب سایت طرح پیچ به بررسی تک به تک این موارد خواهیم پرداخت.

در این مقاله ما به صورت اختصاصی به قوانین و طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ خواهیم پرداخت؛ اگر به تازگی آموزش فتوشاپ را شروع کرده‌اید خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در مدت زمان کوتاهی بیزینس کارت‌های مناسب و اصولی را طراحی نمایید. این اصول شامل موارد زیر است.

  • استفاده مناسب از رنگ‌ها
  • اندازه مناسب طرح
  • توجه به جنس بیزینس کارت
  • طرح مورد نظر مشتری
  • قیمت نهایی کار
  • و غیره

استفاده از رنگ‌های مناسب

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که باید در هنگام طراحی بیزینس کارت به آن اشاره کرد، استفاده از رنگ‌ها به صورت درست و اصولی است. استفاده مناسب از رنگ‌ها را می‌توان یکی از اصول طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ در نظر گرفت. به همین منظور پیشنهاد می‌شود اگر در جایگاه یک طرح نشسته‌‌اید حتما مطالبی را در رابطه با اصول استفاده از رنگ‌ها و همچنین رنگ شناسی را مطالعه نمایید. آگاه بودن از این موارد باعث خواهد شد طرح نهایی شما به صورت یک طرح استاندارد و حرفه‌ای درآید.

برای دریافت ویدئو آموزشی طراحی گرافیک کلیک کنید.

در نظر گرفتن اندازه در هنگام طراحی

از دیگر موارد طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ می‌توان به در نظر گرفتن اندازه بیزینس کارت در هنگام طراحی اشاره کرد. کارت‌های ویزیت در اندازه و سایزهای مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند شما باید از قبل در رابطه با سایز مورد نظر مشتری آگاه باشید تا در به درستی طرح را در نرم افزار فتوشاپ طراحی نمایید. اصولا سایزهای بیزینس کارت به صورت مستطیل در نظر گرفته می‌شوند که برای آگاهی از این سایز‌ها می‌توانید مقاله‌ای با عنوان انواع سایز طراحی اصولی کارت ویزیت را در وب سایت پیکسل پی اس دی مطالعه نمایید.

توجه کافی به جنس انتخابی

از دیگر مواردی که باید در هنگام طراحی به آن توجه نمایید نوع جنس انتخابی بیزینس کارت خواهد بود. توجه کافی به این مورد را می‌توان یکی از موارد طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ در نظر گرفت؛ تاثیری که این جنس انتخابی روی کار نهایی می‌گذارد بسیار زیاد و با اهمیت است. به عنوان مثال فرض کنید استفاده از رنگ زرد با یک کد رنگی خاص روی جنس مخمل به صورت مناسبی خود را نمایش نخواهد داد؛ به همین منظور پیشنهاد می‌شود حتما قبل از شروع طراحی از قطعی شدن جنس انتخابی این کارت توسط مشتری آگاهی پیدا نمایید؛ چرا که تعیین کننده کیفیت نهایی کار خواهد بود.

نوع طراحی مورد نظر مشتری

از دیگر مواردی که می‌تواند در طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ جای گیرد می‌توان به نوع طراحی مورد نظر مشتری اشاره کرد. به عنوان مثال شما برای یک قصابی نخواهید توانست برخی از تصاویر را استفاده نمایید یا از نوعی طراحی موسوم به طراحی فلت استفاده نمایید. پس نیاز است قبل از شروع فرآیند طراحی از مشتری نوع طراحی را با توجه به کارکرد کارت سوال نمایید؛ همچنین می‌توانید بنابر سلیقه و تجربه خود پیشنهاداتی را برای بهتر شدن کار به کارفرما ارائه دهید.

استفاده اصولی از المان‌های بصری

المان‌های بصری مختلفی در دنیای گرافیک وجود دارد شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به وب سایت‌های گوناگون نظیر پیکسل پی اس دی، فری پیک و غیره اقدام به استفاده از این المان‌ها نمایید. آگاهی و شناخت این گونه وب سایت‌ها به شما کمک خواهد کرد که در مدت زمان کوتاهی بتوانید طرح مورد نظر مشتری را آماده نمایید. به عنوان مثال شما با مراجعه به وب سایت پیکسل پی اس دی خواهید توانست بدون هیچگونه طراحی خاص و تنها با دانلود طرح لایه باز بیزینس کارت مورد نظر، کارت خود را داشته باشید، تنها کافی است که متن و شعار مناسبی را در آن درج نمایید.

قیمت نهایی کارت

از دیگر مواردی که شاید بتوان آن را در طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ جای داد می‌توان به قیمت نهایی کارت اشاره کرد. این مورد باعث خواهد شد که شما با آگاهی بیشتری اقدام به طراحی نمایید. به طبع هر چه میزان هزینه دریافتی شما از کارفرما بیشتر باشد طرح نهایی اجرا شده از کیفیت و طراحی مناسب‌ترین برخوردار خواهد بود؛ به همین منظور پیشنهاد می‌شود قبل از شروع کار در رابطه با قیمت نهایی با مشتری صحبت نمایید.

انتخاب تایپوگرافی مناسب

از دیگر مواردی که جزو طراحی اصولی کارت ویزیت با فتوشاپ است می‌توان به انتخاب تایپوگرافی مناسب اشاره کرد. تقریبا می‌توان گفت پیدا کردن تایپوگرافی مناسب برای شروع طراحی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. لازم به توضیح است که نباید در این مرحله از طراحی تایپوگرافی انتخاب شود که خواندن متن را برای خواننده دشوار نماید. هر چه فونت انتخاب شده سادگی بیشتری داشته باشد شما با دست بازتری خواهید توانست منظور و مفهوم خود را به مخاطب برسانید.

طراح ظاهری بیزینس کارت

از دیگر مواردی که باید در هنگام طراحی به آن توجه ویژه‌ای داشت می‌توان به طرح ظاهری بیزینس کارت اشاره کرد. شما در اولین قدم باید یک طرح ظاهری مناسب و اصولی برای شمای کلی کارت در نظر بگیرید و پس از آن اقدام به طراحی نمایید. رعایت کردن این نکات باعث خواهد شد که طرح شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و نتیجه نهایی برای مخاطبان دلپذیرتر باشد. لازم به توضیح است که شما می‌توانید به جای طراحی به صورت عمودی اقدام به طراحی به صورت افقی نمایید این کار باعث خواهد شد که طرح نهایی به میزان قابل توجه‌ای خاص باشد.

توجه به مراحل چاپ

توجه داشتن به مراحل چاپ باعث خواهد شد که بدون مشکل طرح شما به دست مشتری برسد. تمام طرح‌های آپلود شده در وب سایت پیکسل پی اس دی با رعایت تمام قوانین چاپ طراحی شده‌اند، به صورتی که شما به راحتی خواهید می‌توانید تنها با عوض کردن متن و شماره تماس‌ها کارت را برای چاپ به چاپخانه ارسال نمایید. لازم به توضیح است که چاپ شدن موفق یک بیزینس کارت در صورتی وظیفه چاپخانه است که شما موارد فنی چاپ از قبیل فاصله گذاری‌ها  و غیره را به صورت درست و مناسب رعایت کرده باشید. از این که در این مقاله از سری مقالات آموزشی مجله طراحی گرافیکی طرح پیچ همراه ما بودید سپاسگزاریم.

2.6/5 - (9 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *