تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی چیست؟ تایپوگرافی را می‌توان هنر و فن چیدن کلمات در کنار یکدیگر در نظر گرفت. تایپوگرافی در واقع سعی دارد که با متفاوت قرار دادن حروف و کلمات در کنار هم، شیوه‌ای جدید و ظاهری نو برای کلمات ایجاد کند. به تایپوگرافی نویسه نگاری نیز گفته می‌شود. هدف اصلی از تایپوگرافی را می‌توان نزدیک کردن نوشتار به زبان تصویری در نظر گرفت. به نوعی که بیننده پس از مشاهده نویسه نگاری، بتواند با زیبایی ظاهری حروف نیز معنا و مفهومی را درک کند. با مجله طراحی آنلاین گرافیک طرح پیچ همراه باشید.

عموما طراحان لوگو، برای طراحی لوگو از تایپوگرافی استفاده‌های زیادی انجام می‌دهند. توجه داشته باشید که زمانی که صحبت از نویسه نگاری چیه به میان می‌آید منظور کالیگرافی نیست، در واقع کالیگرافی به معنای خوشنویسی است. اصول مختلفی وجود دارد که در زمان ایجاد یک تایپوگرافی باید به آن توجه کرد که یکی از اصلی‌ترین این موارد را می‌توان خوانا بودن تایپوگرافی در نظر گرفت.

در یک تایپوگرافی درست و مناسب، هیچ وقت خوانایی فدای زیبایی نمی‌شود. تحت هیچ شرایطی نباید از زیبایی متن برای کاهش خوانایی استفاده کرد، چرا که در نهایت کاربر نهایی باید آن متن و آن تایپوگرافی که توسط طراح گرافیک پیاده سازی شده است را درک کند.

عناصر تایپوگرافی

موارد مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود یک کلمه، حرف یا در حالت کلی یک جمله برجسته و زیبا به نظر برسد، به این موارد عناصر رایج در تایپوگرافی گفته می‌شود. اما در حالت کلی می‌توان گفت که عناصر تایپوگرافی را می‌توان به دو عنصر بنیادی و عنصر پیشرفته تایپوگرافی تقسیم کرد.

عناصر پیشرفته تایپوگرافی چیست؟

در عناصر پیشرفته تایپوگرافی ما با 3 عنصر اصلی رو به رو هستیم. فاصله بین کاراکترها، فاصله بین خطوط و فاصله بین کاراکتر و حروف. رعایت کردن این موارد در یک تایپوگرافی حرفه‌ای و خاص را شما همیشه شاهد خواهید بود.

  1. فاصله بین کاراکترها
  2. فاصله بین لاین‌ها یا خط‌ها
  3. فاصله حرف و کاراکتر

عناصر اصلی تایپوگرافی چیه؟

منظور از عناصر اصلی در تایپوگرافی، عناصری است که اگر در یک تایپوگرافی استاندارد مشاهده کنید، وجود دارد.  یک تایپوگرافی استاندارد و اولیه در حالت کلی موارد نام برده شده در زیر را در خود دارا است و طراح تایپوگرافی با رعایت کردن این موارد سعی می‌کند به خوبی معنا و مفهوم رعایت کند.

  1. طرح حروف یا همان تایپ فیس‌ها
  2. فونت
  3. میزان پهنای کاراکتر
  4. میزان ارتفاع کاراکتر

چرا از تایپوگرافی استفاده می‌کنیم؟

تایپوگرافی تنها به این معنا و مفهوم نیست که با ایجاد کردن ظاهری مناسب و شکلی زیبا از یک فونت، کلمات و حروف را در کنار یکدیگر قرار دهیم. تایپوگرافی اصولی دارید که رعایت کردن آن باعث می‌شود یک تایپوگرافی علاوه بر زیبایی، خوانایی مناسبی را ایجاد کند.

در ابتدای مقاله گفتیم که تایپوگرافی چیست و چه کاربردی دارد، و این که منظور از تایپوگرافی چیست.  در حالت کلی می‌توان گفت که تایپوگرافی کاربردهای مختلفی دارد که از جمله این کاربردها می‌توان به ایجاد شکل بصری مناسب از یک لوگو، اشاره کرد. لوگوها به 3 دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند.

  1. لوگو تایپ
  2. لوگو تصویری
  3. لوگو ترکیبی

حال که با اهمیت استفاده از تایپوگرافی آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم در رابطه با آن که تایپوگرافی چگونه می‌تواند باعث بازاریابی موفق کسب و کار شما شود، اطلاعاتی کسب کنید. همچنان با وب سایت طرح پیچ همراه باشید.

2.6/5 - (10 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام فاندر و مدیر سئو وب سایت طرح پیچ، امیدوارم بتونیم قدمی هرچند کوچک اول برای طراحان گرافیک ایران عزیز و دوم برای استفاده کنندگان از طرح‌های گرافیکی برداریم. هر گونه نظر یا موارد دیگه رو با گوش جان شنواییم!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *